Nie tylko treść! Video Marketing - dlaczego warto tworzyć krótkie filmiki?

video marketing

W dobie społeczeństwa obrazkowego, to grafika i video dominuje nad tekstem, pod kątem przyciągania uwagi odbiorcy. O sile infografiki wspomnielem już co nieco w artykule „Dobra infografika – czyli jaka?”. Teraz przyszedł czas na przyjrzenie się potencjałowi treści video zamieszczanych w internecie. W artykule odpowiem na pytanie dlaczego Video Marketing się opłaca oraz jakie formy Video Marketingu tworzyć, aby zaciekawiać odbiorców.

Zalety Video Marketingu

Współcześnie, Video Marketing stanowi jedną z najpopularniejszych form marketingu internetowego. Czy słusznie? Przeanalizujmy, co wyróżnia Video Marketing od innych treści marketingowych:

 • Łatwiejsze zrozumienie i przekaz – wiele informacji ciężko przekazać pisemnie i równie ciężko zrozumieć je po przeczytaniu tekstu. Przykładem są choćby instrukcje obsługi urządzeń. Zdecydowanie łatwiej i przyjemniej ogląda się filmy instruktażowe, które krok po kroku pokazują, co należy zrobić.
 • Więcej informacji w krótszym czasie – wyliczono, że 30 sekund filmu jest w stanie przekazać tyle treści, ile mieści się na 3 stronach papieru. Oferując klientowi materiał w postaci filmu, dajemy sobie zatem szansę na lepsze wykorzystanie chwili uwagi, którą zdecydował się nam poświęcić.
 • Zmniejszenie dystansu między marką a klientem – firma, która komunikuje się z klientami za pomocą filmów, staje się w ich oczach bardziej autentyczna i bliska, szczególnie jeśli przekazuje w materiałach video cząstkę siebie, np. przedstawia swoich pracowników, władze, użytkowane obiekty.
 • Wzbudzanie ciekawości – filmy od zawsze stanowiły wciągającą formę przekazu. Wiele razy zdarza się, że bezwiednie oglądając reklamy w telewizji nagle, mimowolnie zobaczymy coś, co wzbudzi naszą ciekawość i spowoduje „włączenie” uwagi. Takiego efektu nie uzyskamy przy tekstowych formach przekazu. Dobrą praktyką jest tworzenie cyklu krótkich filmików, które w całości opowiadają pewną historię. Wykorzystujemy wówczas naturalną chęć człowieka do poznania dalszej części opowieści, tak jak dzieje się to w przypadku seriali.
 • Zwiększenie zaufania do marki – spot firmy, ukazujący jej codzienną pracę „od kuchni” wywoła w odbiorcach przekonanie, że firma nie ma nic do ukrycia. Z kolei film z udziałem właściciela firmy  może pomóc w pozbyciu się obaw, że władza firmy to oszuści czyhający na naszą naiwność.
 • Pozostawanie w pamięci – obrazy, które zobaczyliśmy zawsze na dłużej zostaną w pamięci niż sens słów, które przeczytaliśmy. Nasz mózg łatwiej zapamiętuje to, co zarejestrowały nasze oczy.
 • Dostarczanie rozrywki – wielu ludzi w ramach rozrywki lubi oglądać filmy z nutką humoru. Warto wykorzystać tę właściwość i tworzyć filmy  video, które nie tylko będą oficjalnym przekazem świadczącym o profesjonalizmie firmy, ale wzbudzą sympatię klientów za umiejętność podejścia firmy z dystansem do siebie czy swojej pracy.

Video Marketing a skuteczność promocji

Filmy, oprócz swojej lepszej skuteczności przekazu, okazują się również bardziej skuteczne pod względem promocji firmy. Dlaczego?

 • Wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania – zbadano, że strony internetowe, na których zamieszczane są filmiki, osiągają wyższe pozycje w wyszukiwarkach.
 • Marketing wirusowy – filmiki to świetne „wirusy”, które użytkownicy chętnie wzajemnie sobie udostępniają.
 • Wyższy wskaźnik otwarć wiadomości e-mail – warto wysyłać video w ramach newsletterów. Zbadano bowiem, że wiadomości e-mail, które w tytule posiadają słowo „video” są chętniej otwierane.
 • Autoodtwarzanie filmów na Facebooku – filmy zamieszczane na Facebooku, które same zaczynają odtwarzać się podczas przeglądania aktualności zwiększają szanse na zainteresowanie się przekazem przez odbiorcę.
 • Współpraca ze znanymi videoblogerami – warto wykorzystać wcześniej wspomniane chętne oglądanie przez ludzi filmów dla rozrywki. Tworzenie video umożliwia nawiązanie owocnej współpracy z popularnymi videoblogerami i zwiększenie tym samym zasięgu swoich treści video.

Formy Video Marketingu

Najczęściej spotykane formy Video Marketingu to:

 • Spoty reklamowe,
 • Prezentacje produktów
 • Videorecenzje (wypowiedzi klientów),
 • Filmy instruktażowe,
 • Poradniki,
 • Wywiady,
 • Firmowe video blogi,
 • Webinary.

Niektóre branże dają wyjątkowo duże pole do tworzenia relacji video. Przykładem takich branż jest choćby tematyka kulinarna, sportowa czy podróżnicza. Zwróćmy uwagę choćby na popularność fanpagu Noizz Food, który w krótkich filmikach pokazuje cały proces przygotowania potrawy czy ciasta. To zdecydowanie przystępniejsza forma niż zamieszczanie zwykłego przepisu. Materiały video dobrze sprawdzają się również w przekazie treści, które zazwyczaj przekazywane są w formie poradników tekstowych.

W Video Marketingu ważna jest przemyślana strategia. Każda firma musi znaleźć swoją własną tematykę i styl tworzenia filmików. Aby, móc mówić o strategii Video Marketingu należy również zachowywać systematyczność w dodawaniu materiałów video.


Na jaki adres wysłać listę?

Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.


Na jaki adres wysłać eBook?

Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Masz ochotę na więcej?
Wybierz kategorię: