Dobra infografika – czyli jaka?

infografika

Badania wykazują, że ludzki mózg może odbierać przekaz wizualny nawet 60 tys. razy szybciej niż przekaz tekstowy. Z tego względu, coraz bardziej popularną formą przekazywania informacji stają się infografiki. Statystyki dowodzą również, że infografiki są najchętniej udostępnianymi przekazami, zostawiając w tyle filmy wideo czy też tradycyjne wpisy blogowe. Dobra infografika potrafi przekazać informacje szybko i skutecznie, a do tego jest przyjemna w odbiorze i atrakcyjna wizualnie. Jak tworzyć dobre infografiki? Oto kilka cennych porad.

Określ cel i odbiorców infografiki

Infografika to pewnego rodzaju przekaz. Jak zawsze przy projektowaniu tego typu form komunikatu należy rozpocząć działania od wyznaczenia celu przekazu oraz jego odbiorców. Celem może być np. budowanie zasięgu marki czy edukowanie. Należy pamiętać, że infografika nie jest reklamą. Z kolei, ustalenie odbiorców pomoże w doborze bardziej odpowiedniej, dedykowanej dla nich formy przekazu. Pamiętajmy również, że infografika powinna dotyczyć jednego, konkretnego zagadnienia. Szerszy temat warto podzielić na kilka infografik zamiast podejmowania próby „upchania” informacji w jednym przekazie.

Dopasuj formę infografiki

Kiedy wiemy już jaki cel ma mieć infografika i co chcemy w niej przekazać, czas na wybranie sposobu prezentacji danych. Odmienne rozwiązania zastosujemy bowiem w przypadku chęci przedstawienia idei, danych liczbowych, procesów czy chronologii. Oto trzy popularne schematy stosowane w infografikach:

  • Osoby – jeśli temat infografiki dotyczy ludzi, warto wprowadzić do niej obiekty symbolizujące np. klientów, obywateli czy przedstawicieli firmy.
  • Porównanie – to częsta koncepcja infografik. Skrajne zestawienia najlepiej przedstawić obrazowo.
  • Chronologia – obraz dobrze sprawdza się również w przypadku chęci przedstawienia ciągów przyczynowo – skutkowych lub historii wydarzeń.

Zadbaj o atrakcyjność wizualną infografiki

Forma wizualna infografiki to jej najistotniejszy element. Warto trzymać się poniższych zasad:

  • Kolory – kolory są pierwszymi elementami graficznymi wychwytywanymi przez ludzkie oko. Zastosowanie barw ważne jest nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Kolory oddziałują na emocje, stąd umiejętność ich dobierania to ważna sprawa. Nie można jednak przesadzać z ilością kolorów. Z reguły najlepiej sprawdza się zastosowanie w jednej infografice maksymalnie 3 kolorów.
  • Długość – według badań przeprowadzonych przez twórców narzędzia Visme na ponad 5 tys. infografik, najlepiej sprawdzają się infografiki, których długość stanowi w przybliżeniu trzykrotność szerokości. Dlatego też przeciętne infografiki tworzone są w rozmiarach 800 px szerokości i 2600 px długości. Przy temacie długości warto wspomnieć również o długości przekazu tekstowego, jaki umieszczany powinien być na infografice. Badania wskazują, że infografika powinna zawierać do 400 słów.
  • Podział treści – wspomniane 400 słów to całkiem sporo jak na przekaz typowo wizualny. Aby ilość tekstu nie zniechęcała do zapoznania się z infografiką, istotny jest zatem odpowiedni podział treści. Należy wydzielić kilka, w miarę krótkich bloków tekstu i każdy z nich opatrzyć zaciekawiającym śródtytułem. Pamiętajmy również o zachowaniu struktury: wstęp, rozwinięcie, wezwanie do działania. Elementy w tej kolejności będą stanowiły spójny i zrozumiały przekaz. We wstępie zarysujmy kontekst i temat infografiki. W rozwinięciu stosujmy pytania, które dają do myślenia i przedstawmy wszystkie konkretne informacje.
  • Treść i obraz – trzeba mieć na uwadze, że infografika nie może stanowić tekstu z doklejonymi rysunkami. Obraz wraz z tekstem powinny się przenikać, tworząc logiczną całość. Warto zastanowić się, które elementy tekstowe da się zamienić na obraz, przy jednoczesnym zachowaniu zrozumienia przekazu.
  • Kreatywność – poprawność wykonania projektu to istotna sprawa, ale ważny jest również pomysł na infografikę. Im więcej kreatywności wykażemy przy tworzeniu infografiki, tym będzie ona ciekawsza w odbiorze. Warto posłużyć się metaforą wizualną, gdyż obraz pobudza wyobraźnię. Przykładowo – przedstawiając proces, można użyć obrazu drogi. W przypadku tematu dotyczącego wzrostu jakiejś wielkości, można wykorzystać metaforę wspinania się po stopniach. Jeśli przekaz dotyczy czasu – wykorzystajmy obrazy z nim związane, takie jak klepsydra czy zegar.
Podaj źródło danych wykorzystanych w infografice

W przypadku przekazywania w infografice danych czy statystyk, koniecznie należy podać ich źródło. Sprawi to, że przekaz będzie bardziej wiarygodny. Źródło stanowić mogą badania, raporty, analizy, wypowiedzi ekspertów czy choćby przykłady weryfikacji informacji w praktyce (tzw. case studies).

Aby stworzyć dobrą infografikę często wcale nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi. W wielu przypadkach wystarczą dostępne w internecie, bezpłatne narzędzia, takie jak te opisane w artykule „Tworzenie infografiki – darmowe narzędzia”.

Znajomość zasad tworzenia dobrych infografik i odrobina poczucia estetyki powinna pozwolić na stworzenie skutecznego i atrakcyjnego przekazu.


Na jaki adres wysłać listę?

Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.


Na jaki adres wysłać eBook?

Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Masz ochotę na więcej?
Wybierz kategorię: