10 oznak na to, że Twój projektant strony jest do bani

dobry projektant stron

W dzisiejszych czasach dobry grafik, projektant stron internetowych jest na miarę złota. Absolwentów parotygodniowych kursów typu „od zera do developera” jest na pęczki, ale gdy chcemy znaleźć web designera z krwi i kości, robi się niemały problem.

Jeśli udało Ci się oddzielić ziarno od plew i jesteś zadowolony ze współpracy ze swoim web designerem, nic tylko pogratulować i trzymać kciuki, by nie podebrała go konkurencja. Gorzej, gdy coś między Wami zgrzyta i zastanawiasz się nad szybkim rozstaniem. 10 poniższych oznak może pomóc Ci w podjęciu tej trudnej decyzji.

1. Jest dobry i tani

„Tanio i dobrze” to suchar godny Familiady. Nie ma co się łudzić, że pięknie zaprojektowana strona z różnymi bajerami będzie kosztowała grosze. Web designer, który obiecuje takie cuda, nie jest zbyt wiarygodny i powinieneś omijać go szerokim łukiem.

A co jeśli nie masz pieniędzy na droższego eksperta w tej dziedzinie? Zastanów się, czy stać Cię na niską jakość? Doskonale zaprojektowany sklep internetowy, po którym użytkownik będzie poruszać się bez problemu, przyniesie większe zyski niż ledwo działająca strona. Podobnie jest z blogami – te bardziej estetyczne i czytelne przyciągną większą rzeszę czytelników, a o to nam przecież chodzi.

2. Wybiera najprostsze rozwiązania

Nie, nie i jeszcze raz nie! Czy już naprawdę nie ma lepszych zdjęć niż to przedstawiające Panią Jolę z słuchawką przy uchu? Przysłowiowa Pani Jola lub inna Krysia to typowa fotka stockowa, których w necie można znaleźć tysiące. Pytanie brzmi – po co? Jest wiele ładniejszych zdjęć lub ikonek, które zachęcają do kontaktu, nie zajmują cennego miejsca na stronie i sprawiają, że pozostaje ona przejrzysta. Dobry web designer na pewno znajdzie coś bardziej pasującego niż wyświechtana Pani Jola, a zły wybierze odgrzewane kotlety.

3. …i kompletnie nie ma pomysłu na wygląd strony

Podobnym elementem do Pani Joli jest grafika przedstawiająca uścisk dłoni. Wiadomo, że każda firma chce się pokazać jako godny zaufania partner, ale po co to podkreślać przy pomocy nudnego obrazka? Chwytliwy tekst w zupełności wystarczy.

4. To on szuka zleceń, a nie zlecenia jego

Czy ktoś widział kiedyś świetnego programistę, który ogłasza się na byle jakim portalu? Po pierwsze dobry programista w zasadzie w ogóle nie musi się ogłaszać, bo klienci i tak sami go znajdą. A po drugie, jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, zaprezentuje się na portalu branżowym, bo tam uzyska interesujące zlecenia. Tak samo działają projektanci stron – ci najlepsi umieszczą swoje portfolio na własnej stronie lub stronie branżowej. Jeśli Twój web designer pochodzi z bliżej nieznanego źródła lub desperacko szukał ofert, lepiej miej się na baczności.

5. Nie polubił się z copywriterem

Tworzenie treści to jeden z większych problemów, z którymi musimy zmierzyć się podczas tworzenia strony. Dobry web designer doskonale zdaje sobie z tego sprawę i na pewno poruszy ten temat na pierwszym spotkaniu z klientem. Wygląd strony powinien być spójny z prezentowanymi treściami, a współpraca projektanta i copywritera – iść jak po maśle. Jeśli pracownicy skaczą sobie do gardeł, a strona ciągle jest w rozsypce, najwyraźniej coś poszło nie tak…

6. Z rodziną najlepiej wychodzi się…

Na pewno nie w pracy! Zatrudnienie znajomego web designera może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli to naprawdę dobry i terminowy fachowiec, możesz skakać ze szczęścia. Jeżeli jednak będzie zaliczać wpadkę za wpadką, a Ty nie będziesz miał serca go zwolnić, czarno to widzę. Nawet jeśli uda Ci się go pozbyć, niesmak pozostanie, a Wasze relacje mogą już nie powrócić na dawne tory.

7. Spoczywa na laurach

Znakomity zmysł estetyczny i techniczne zacięcie to nie wszystko. W tym zawodzie ważne jest doświadczenie, ciągła nauka i śledzenie trendów. Weekendowi projektanci odpadają w przedbiegach, a na mecie zostają tylko ci najbardziej zaangażowani.

8. Nie zadaje pytań

Na co dzień web designer nie musi być najbardziej rozgadaną osobą na świecie (od tego macie przecież wiecznie rozbawionego PR-owca), ale na początku projektu powinien dokładnie wypytać Cię o strategię firmy, klientów i Twoją wizję strony. Jeśli tego nie zrobi, będzie działał po omacku i kilka tygodni pracy nad prostym elementem zamieni się w kilka miesięcy.

9. Nie ma pojęcia o SEO

Dobrze zaprojektowana strona nie tylko wygląda, ale również ściąga ruch i skrupulatnie zbiera informacje o użytkownikach. Aby osiągnąć te trzy rzeczy, Twój web designer powinien posiadać tajemną wiedzę na temat SEO. Tobie też przydałoby się małe szkolenie z tego zakresu, choćby po to, by móc go skontrolować.

10. Mieszka w innym kraj

Współpraca z kimś na odległość bywa ciężka, szczególnie jeśli dopiero startujesz ze swoim biznesem. Często lepiej zapłacić więcej i zatrudnić kogoś na miejscu niż zmniejszyć koszty i zlecić zadanie osobie, z którą nie będziemy mieć szybkiego kontaktu.

Dobrnąłeś do końca i jesteś załamany? Nie zastanawiaj się zbyt długo i ruszaj na łowy, bo konkurencja nie śpi!


Na jaki adres wysłać listę?

Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.


Na jaki adres wysłać eBook?

Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Masz ochotę na więcej?
Wybierz kategorię: