Czy słaba strona internetowa odstrasza klientów?

Zobacz jak nowa, profesjonalna witryna potrafi odmienić losy firmy - case study na przykładzie firmy Lothian Paving z Edynburga.

Strona internetowa Lothian Paving przed / po modernizacji

Potrzeba, klient i napotkane problemy na starej witrynie

Zlecenie opiewa zaprojektowanie nowej strony dla firmy Lothian Paving LTD z Edynburga. Firma specjalizuje się w budowie podjazdów, brukowaniu, twardym zagospodarowaniu terenu i projektowaniu ogrodów.

1. Stara strona była skomplikowana w obsłudze

Aktualna witryna Lothain Paving lata świetności miała już dawno za sobą. Niemal zupełnie nie pozyskiwała klientów, a współczynnik odrzuceń według Google analitics wynosił aż 85% co oznacza że na 100 osób tylko 15 z nich nie wychodziło ze strony już po kilku sekundach!

Jak widać czeka nas dużo zmian...

Z uwagi na to, że do tej pory stroną zajmowało kilku rożnych deweloperów - można powiedzieć co jeden to lepszy ;) to postanowilłem zbudować ją od podstaw.

Ponieważ, firma posiadła już ugruntowaną pozycję na rynku to nowy projekt powinien utrzymać aktualną identyfikacją wizualną firmy.

Niezmienne zatem pozostały logo i kolorystyka, a za główny cel obrałem poprawę wizerunku i odbióru strony przez klientów.

2. Skomplikowana nawigacja i małointuicyjne menu strony

Ponieważ firma oferuję ponad 12 róznego rodzaju mniejszych i większych usług to zacząłem od analizy "search terms" - czyli tego co tak naprawdę wpisują klienci do wyszukiwarki, aby znaleźć usługi oferowane przez Lothian Paving.

Struktura menu z 26 odnośników zmalała do 9 najważniejszych. 12 oferowanych usług podzieliłem na 5 logicznych grup, dzięki czemu klienci szybko odnajdą to czego szukaja.

3. Nieczytelna grafika oraz bardzo słabo wyjaśnione usługi

Teksty zostały wykonane od podstaw przez profesjonalnego copywritera z uwzględnieniem nie tylko ich wartości merytorycznej, ale także optymalizacji pod wyszukiwarkę.

Gdzie tylko to było możliwe, nowa oferta została napisana z uwzględnieniem języka korzyści z licznymi słowami kluczowymi, które przykuwają uwagę zarówno odbiorcy jak i robotów Google.

Dodatkowe zmiany dotyczące układu i przejrzystości fontów gwarantują odpowiedni komfort czytania.

4. Teksty napisane bez analizy tego czego szukają klienci w wyszukiwarce

Nasycenie tekstów słowami kluczowymi oraz zmiany na płaszczyźnie podstron i nagłówków sprawiły, że strona zyskała wyższe pozycję w wyszukiwarce Google bez płacenia za pozycjonowanie.

Witryna stała się przyjazna dla robotów, łatwiejsza w odbiorze przez czytelników i jak widać na poniższym zrzucie ekranu z miesiąca na miesiąc zyskuje w oczach Google.

5. Niskiej jakości zdjęcia w portfolio

Zdjęcia umieszczone na stronie pozbawione były świeżości i polotu. Najprawdopodobniej właściele sami wrzucali zdjęcia, a ponieważ nie zostały one odpowiednio wykadrowane i skompresowane to nie dość że słabo prezentowały możliwości firmy to powodowały ekstremalnie długi czas ładowania strony.

Obecnie zdjęcia są wyraźniejsze i jaśniejsze, a galerie wyglądają spójnie z innymi zmianami na stronie.

Powstały dodatkowo wersje zdjęć zoptymalizowanych dla ekranów z podwójną gęstością pixeli, np: Retina screen od Apple dzięki czemu zdjęcia na tych urządzenich wygladają równie dobrze.

6. Bardzo wolne ładowanie strony internetowej

Długi czasoczekiwania na całkowite załadowanie strony sprawiał, że klienci szybko opuszczali witrynę (wspomniany wcześniej bounce rate na poziomie 85%).

Optymalizacja kodu i kompresja zdjęc 5 krotnie przyśpieszyła ładowanie strony, ostatecznie udało się zejść poniżej 2 sekund do pełnego załadowania witryny.

7. Niedostępność witryny w godzinach szczytu

Na ten mankament także znalazło się rozwiązanie!

Zmiana dostawcy z hostingu w amerykańskiej firmie na szybkie serwery w UK SSD Cloud z gwarantowanym czasem dostępności na poziomie 99,8%.

Teraz witryna dostępna jest nieustannie i co najważniejsze bez spadków prędkości w godzinach szczytu.

8. Korespondencje email trafiała regularnie do spam

Problemy z dostawą poczty zdecydowanie utrudniał kontakty z klientami - wystarczyło usunąć domenę z list spamowych oraz z czarnej listy Yahoo, aby wszystko wróciło do normy.

Skrzynkę E-mail przeniosłem do usługi Google GSuite. Od tej chwili odbiorcy zaczęli wreszcie otrzymywać wszystkie wiadomości.

9. Powtarzające się ataki hakerów

Z hakerami nikt jeszcze ostatecznie nie wygrał ale dzięki rezygnacji z dosyć dziurawego systemu CMS Joomla znacznie minimalizujemy szanse podatności na przyszłe ataki.

Co się poprawiło po zmianach?

Dzięki ciekawszej i bardziej wpadającą w oko grafice połączonej z przejrzystym layoutem wskaźnik odrzuceń, spadł o ponad 35%.

Udana współpraca podczas pracy ze zleceniobiorcą to tylko jeden z pozytywów. Aktualnie witryna ładuje się bez zarzutu, a wszystkie opisane powyżej problemy udało się rozwiązać z powodzeniem.

Główną zaletą wprowadzonych zmian na stronie jest zwiększenie liczby zapytań od klientów, a także wyższa pozycja w wyszukiwarce Google.

Co na to właściciel Lothian Paving LTD?

Opinia klienta:

Profesjonalista, ktory działa wedlug najnowszych trendów, potrafi dobrze doradzić i szczegółowo wyjaśnic swoją strategię. Bardzo słownie i terminowo. Mimo że jestem cieżkim klientem (wynika to z mojego perfekcjonalizmu) Michał wywiązal się ze swoich zadań bez wiekszego problemu. Nasza współpraca na pewno bedzie sie dalej rozwijac. Polecam!

Maciej, Lothian Paving LTD

Czy wysłać Ci ofertę?
Właśnie wysłałem na Twoj adres email potwierdzenie, że otrzymałem Twoją prośbę o przygotowanie oferty.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy je otrzymałeś (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.