Czy pop-upy są skuteczne i o czym pamiętać, żeby były skuteczniejsze?

Wyskakujące okienka popup

Wyskakujące okienka dobrze znane są wszystkim użytkownikom internetu. I chociaż często ich pojawianie się powoduje w nas irytację, projektanci stron internetowych nie rezygnują z tworzenia pop-upów na swoich witrynach. Przyzwyczajenie czy skuteczność – co jest powodem ciągłej popularności wyskakujących okienek? Czy wyskakujące okienka mają w ogóle sens? Jak zwiększyć skuteczność pop-upów? Odpowiedzi na te pytania odnajdziecie w poniższym artykule.

Czy wyskakujące okienka są skuteczne?

Skuteczność wyskakujących okienek została potwierdzona badaniami. Zgodnie z ich wynikami, pop-upy zwiększają ilość subskrypcji czy wskaźzniki sprzedaży nawet o kilkadzesiąt procent. Niepozorne pop-upy, których treści zazwyczaj nawet nie czytamy, w pośpiechu szukając wyłącznika, okazują się wciąż przynosić niesamowite efekty.

Jak zwiększyć skuteczność wyskakujących okienek?

Należy trzymać się kilku istotnych zasad:

  • Nie atakuj od razu – nie ma nic bardziej denerwującego niż okienko wyskakujące zaraz po otwarciu strony. Często okienka takie zachęcają do zamówienia newslettera, ale jak użytkownik, który nie zdążył jeszcze zapoznać się z artykułem ma wiedzieć, czy tworzone przez Ciebie treści są dla niego na tyle wartościowe, aby otrzymywać je regularnie na swoją pocztę? Daj mu chwilę na rozejrzenie. Zaatakuj najwcześniej po ok. 30 sekundach.
  • Wymagaj tylko niezbędnych danych – długie formularze odstraszają. Jeśli użytkownik ma zamówić Twój newsletter lub zarejestrować konto, poproś go o najważniejsze dane – imię, e-mail, hasło. Resztę można uzupełnić później.
  • Zmotywuj – opisz zwięźle korzyść, jaką Twoi czytelnicy mogą odnieść dzięki zamówieniu newslettera czy wykonaniu innej czynności, do której namawia pop-up. Wszelkie kupony rabatowe, darmowe ebooki czy dostęp do treści premium są mile widziane.
  • Przykuj uwagę – zadbaj o odpowiedni układ treści i nagłówek, który zaintryguje użytkownika i zachęci do wczytania się w treść pop-upu. Dodaj grafikę, która mimowolnie przyciągnie jego wzrok i opóźni poszukiwanie wyłącznika okienka.
  • Umieść wyraźne CTA – przycisk CTA to element, który powinien być łatwo zauważalny i jasno informować użytkowników, co nastąpi po jego kliknięciu. Spojrzenie na sam przycisk powinno wyjaśniać do czego nawołuje komunikat umieszczony w pop’upie, bez konieczności wczytywania się w jego treść.

Najlepsze momenty na wyskakujące okienka pop-up?

Istotną rolę odgrywa czas pojawienia się okienka. Wykazano największą skuteczność wyskakujących okienek w momentach, takich jak:

Opuszczanie strony – to dobry sposób na zatrzymanie „uciekającego” użytkownika. Przykładowo, jeśli prowadzimy sklep internetowy i nasz potencjalny klient po obejrzeniu oferty skieruje kursor ku paskowi zakładek, prawdopodobnie nie znalazł on na naszej stronie interesującego go produktu lub wystraszył się ceną. Warto więc spróbować zatrzymać go poprzez pop-up, w którym wyświetlone będą podobne produkty do tego oglądanego przez użytkownika. Pop-up może również być prezentem w postaci kodu rabatowego na oglądany produkt z ograniczonym terminem ważności.

Koniec artykułu – to najlepszy dla użytkownika moment na decyzję o tym, czy zapisać się na newsletter czy też zakupić proponowany e-book.

Po fragmencie tekstu – można założyć, że skoro użytkownik poświęcił już chwilę na czytanie to jest to dobry czas, by zaproponować mu coś więcej.

Powrót na górę strony – skoro użytkownik zdecydował się wrócić na górę strony to prawdopodobnie artykuł bądź produkt wzbudził jego zainteresowanie. Warto więc wykorzystać to i poprzez pop-up spróbować namówić go do jakiegoś działania.

Wyskakujące okienka – unikaj tych błędów!

Co może pogorszyć skuteczność wyskakujących okienek?

Wersje mobilne – wyskakujące okienka podczas przeglądania strony internetowej na telefonie nie odnoszą dobrych wskaźników skuteczności. Pop-upy często są wówczas zbyt małych rozmiarów, co uniemożliwia ich odczytanie, lub zbyt dużych rozmiarów, wychodząc poza ramy wyświetlacza. Należy unikać programowania pop-upów w wersjach wyświetlanych na urządzeniach mobilnych.

Przesadna ilość – więcej nie znaczy skuteczniej. Pop-up atakujące użytkownika na każdej podstronie zdecydowanie nie są dobrym pomysłem.

Problemy z zamknięciem pop-upa – samo pojawienie się pop-upa bywa denerwujące, a problemy ze znalezieniem jego wyłącznika tylko pogarszają sprawę. Należy uszanować decyzję użytkownika i nie utrudniać mu chęci zamknięcia okienka.

Złe narzędzia do tworzenia pop-upów – korzystanie z niewłaściwych narzędzi do tworzenia wyskakujących okienek może spowodować, że strona będzie się dłużej ładować, co może zniechęcić użytkowników z jej korzystania. Najlepiej tworzyć pop-upy poprzez specjalne kreatory formularzy.

Tworzenie pop-upów to trudna sztuka. Z jednej strony należy uważać, żeby nie zdenerwować użytkownika, a z drugiej opracować komunikat, który istotnie go zaciekawi. Wyskakujące okienka mogą być skuteczne, ale pod warunkiem, że ich struktura zostanie dobrze zaprojektowana, a moment wyświetlenia zostanie właściwie obmyślany.


Na jaki adres wysłać listę?

Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.


Na jaki adres wysłać eBook?

Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Masz ochotę na więcej?
Wybierz kategorię: