Włamania na strony internetowe -czyli co tak naprawdę można nam ukraść?

wlamanie na strone www

Myśląc o włamaniu, jedyne co przychodzi nam do głowy, to kradzież czegoś materialnego, jak samochód, drogocenne przedmioty z mieszkania czy domu. Okazuje się jednak, że można się włamać także na stronę Internetową i narobić wiele szkód.

Z pewnością o tym słyszeliśmy. Szczególnie często hakerzy próbują się dostać na strony banków, ale także na strony portali, gdzie łupem padają głównie prywatne hasła użytkowników lub nawet loginy do poczty mailowej.

Wszystko to może być bardzo cenne dla potencjalnych złodziei, a powszechny użytkownik z pewnością nie będzie zadowolony z takiej grabieży.

Coraz powszechniej zdarzają się jednak także włamania, których celem nie jest pozyskanie cennych informacji, ale posługiwanie się naszą stroną w celu rozsyłania niechcianej poczty (Spam), mailingu czy reklam.

Tego rodzaju włamania potrafią zrobić wiele szkód, a ich konsekwencją może być nawet zniknięcie naszej strony z wyszukiwarki.

Do takich działań najczęściej dopuszcza się konkurencja, która niejako „podsłuchuje” ruch na stronie przyglądając się mailom wysyłanym przez formularz kontaktowy.

Jak działają internetowi złodzieje?

Wykorzystują serwer strony do wysyłania w imieniu Twojej firmy lub innych firm które zleciły mailing niechcianej poczty oraz reklam pobierając przy tym pieniądze naszym kosztem.

Niestety, takich działań po prostu nie da się zauważyć, więc właściciel spokojnie tkwi w nieświadomości. Jak wiadomo, rozsyłanie spamu jest zabronione, a Google karze śmiałków, którzy się tego dopuszczają usunięciem strony WWW z wyszukiwarki.

Kto najczęściej pada ofiarą tego rodzaju włamań?

Są to głównie użytkownicy stron WWW pracujących w systemie CMS.

Do popularnych systemów, jakimi są Wordpress, Joomla czy Drupal najłatwiej się włamać.

Całość potęguje fakt, że w internecie jest naprawdę sporo instrukcji jak to zrobić. YouTube - zawiera mnóstwo gotowych tutoriali jak włamać się na czyjąś stronę.

Jak chronić naszą stronę przed atakiem hakerów?

Podstawą ochrony będzie ciągła aktualizacja systemu CMS. Instrukcje, jak tego dokonać znajdują się na stronie wydawcy określonego CMS'a.

Ponadto podczas projektowania strony internetowej warto do minimum ograniczać liczbę pluginów, z których korzystamy.

Znanym sposobem hakerów jest umieszczanie w sieci specjalnie spreparowanych pluginów z tzw. backdorem, czyli furtką dając możliwość zalogowania do Waszego zaplecza strony internetowej.


Kiedy już wiemy, jak działają złodzieje w Internecie i co mogą nam ukraść czy w jaki sposób dokonują szkód, warto zadbać o bezpieczeństwo naszej strony i nie dać się perfidnie oszukać.


Na jaki adres wysłać listę?

Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.


Na jaki adres wysłać eBook?

Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Masz ochotę na więcej?
Wybierz kategorię: