sprzedaz ebay uk

Jak skutecznie sprzedawać na eBay kiedy dopiero zaczynasz?

Z poradnika dowiesz się co robić, a czego bezwzględnie unikać, aby zwiększyć sprzedaż na aukcjach eBay.

Na początek: Niczego nie próbuj sprzedawać na eBayu

Jesteś eBay newbie, założyłeś konto i chcesz zacząć zarabiać. Czas wstawić pierwsze przedmioty i zacząć zarabiać, prawda?

Nieprawda. Zacznij od kupowania - to żaden żart! Kupuj cokolwiek, od skarpetek po mydło, od szafranu po pinezki, najlepiej oczywiście rzeczy, których i tak potrzebujesz w codziennym życiu.

System eBay opiera się na tzw. feedback, czyli komentarzach i ocenach kupujących i sprzedających. Mało kto chce kupować od nowych sprzedawców. Zero komentarzy na koncie = zero w Twojej kieszeni.

Kupując, zbudujesz sobie reputację dobrego kontrahenta i rozpoczniesz budowę profilu.

Liczba pozytywnych komentarzy wyświetlana przy twoim profilu domyślnie nie rozdziela tych otrzymanych za transakcje kupna od tych za sprzedaż, więc czym większa liczba przy twjej nazwię tym większe zaufanie.

TIP: kupowanie od profesjonalnych sprzedawców, używających zautomatyzowanych systemów feedback, daje większą szansę na natychmiastowy pozytywny komentarz.

Na początek nazbieraj co najmniej 10 pozytywnych komentarzy - żółta gwiazdka za 10 do 49 komentarzy wygląda na znacznie bardziej zachęcająco niż nic. Niebieska (50-99) jeszcze lepiej. Badania wskazują, że zaufanie skacze w okolicy 70 pozytywnych opinii. Nowe (

Gotowi do sprzedawania na eBay? Najważniejsze: Daj się znaleźć

Nic nie sprzedasz, jeśli klienci nie znajdą Twoich listingów -  “odnajdywalność” twoich aukcji to absolutna podstawa.

Wszystko zaczyna się od przemyślanego tytułu aukcji. Powinien on zawierać słówa kluczowe - wyrażenia które wpisuje klient szukający Twojego produktu.

Jak dobrać słowa kluczowe do tytułu aukcji eBay?

Zastanów się, jakich słów użyje klient aby znaleźć Twój produkt. Postaraj się zmieścić ich jak najwięcej w tytule - nie pzresadzaj tytłu powinien wyglądać naturlanie.

Popatrz, jakich słów używa konkurencja - ale nie sugeruj się tym w 100%, wszyscy to robią i nie zawsze, szczególnie w odniesieniu do nietypowych produktów, są to najlepsze słowa.

Jeżeli nie masz pewności jak dokładnie przedmiot zostanie opisany przez szukających, możesz użyć synonimów, ale nie przesadzaj z nimi. “bag” and “backpack” są OK, ale tytuł wypełniony słowami takimi jak “bag” “backpack” “rucksack” “satchel” i “handbag” to przesada i zniechęci niż zachęci do kliknięcia.

Wykorzystaj bezpłatne narzędzie title-builder.com, szczególnie przydatne do produktów z liczną konkurencją.

TIP: Zły tytuł aukcji: “new lovely table with chairs perfect for your dining room” Dobry tytuł: “black wooden dining table & 6 leather chairs”

Czego NIE umieszczać w tytułach aukcji eBay?

Unikaj żargonu, chyba, że masz pewność, że klienci go naprawdę rozumieją. Dotyczy to także skrótów typowych dla eBay - wcale nie są one jednoznaczne i powszechnie znane. Jedyne wyjątki to BNWT - brand new with tags i RRP - recommended retail price.

Nie używaj marek produktów konkurencyjnych, nie ma nic gorszego niż iPhone pokazujący się komuś szukającemu Androida, czy buty bez marki w wynikach poszukiwania Converse. Takie praktyki są też zabronione przez eBay i mogą skończyć się usunięciem twoich listingów.

Nie pisz WIELKIMI LITERAMI - nie używaj też licznych!!!! ani nawet pojedynczych! wykrzykników - wygląda to nieprofesjonalnie, sugeruje że krzyczysz na klienta. Możesz ewentualnie użyć wielkich liter w jednym czy dwóch słowach, gdy koniecznie chcesz któryś wyróżnić. Z drugiej strony, wielka litera na początku każdego wyrazu zwiększa atrakcyjność tytułu. Porównajcie sami (przykład jest autentyczny):

1. Clear Cellophane Gift Wrap 80 cm wide with Free Ribbon Birthday

2. Clear cellophane gift wrap 80 cm wide with free ribbon birthday

3. CLEAR CELLOPHANE GIFT WRAP 80 CM WIDE WITH FREE RIBBON! BIRTHDAY!!!

Pierwszy tytuł na pewno jest najbardziej czytelny, drugi traci na jasności, trzeci jest najmniej czytelny i na dodatek irytuje wykrzyknikami. Dlaczego Birthday? Nie wiem, nie sprzedaję celofanu, ale prawdopodobnie sprzedający uznał, że ludzie mogą szukać ‘’birthday gift wrap”.

Wspomniany wcześniej Title Builder podpowiada, że lepszym dodatkiem byłoby słowo ‘’florist” albo “craft”.

Unikaj błędów ortograficznych - szczególnie w nazwach marek (stracisz potencjalnych klientów, a jeżeli sprzedajesz na aukcji a nie w opcji ‘’kup teraz”, możesz paść łupem poszukiwaczy literówek, specjalizujących się w tanim kupowaniu przedmiotów z błędami w tytułach). Niechlujny tytuł z literówkami robi też złe wrażenie i obniża zaufanie.

Nie próbuj ‘’robić sobie reklamy’’ - na określenia takie jak ‘’wspaniały” czy “najlepszy” nie ma miejsca w tytułach, choć czasami, szczególnie w odniesieniu do przedmiotów kolekcjonerskich czy rękodzieła, dobrze dobrany jeden (jeden!) entuzjastyczny przymiotnik może zachęcić potencjalnych klientów - jeżeli masz nań miejsce.

Diabeł tkwi w szczegółach

Wypełnij dane techniczne produktu - jeżeli jest to produkt typowy dostaniesz gotową podpowiedź od eBay. W takim wypadku upewnij się czy sugerowane dane zgadzają się z produktem. Klient, który wpisze do wyszukiwarki konkretne dane, zobaczy Twój produkt wyżej w rezultatach.

Im więcej wypełnisz szczegółów, tym większa szansa pojawienia się w filtrach do zawężenia rezultatów

Obrazek na eBay jest wart tysiąca słów

Pamiętaj, że de facto sprzedajesz zdjęcie. Klient nie może obejrzeć, dotknąć czy wypróbować produktu. Zdjęcia to Twoje najważniejsze narzędzie sprzedażowe,

Dobre zdjęcia - ostre, dobrze oświetlone, pokazujące produkt z każdej strony i z różnych perspektyw, bez Twoich gratów w tle, to absolutna podstawa!

eBay pozwala na wstawienie 12 zdjęć (z opcją zoom) za darmo: wykorzystaj tę możliwość. Większa liczba zdjęć zwiększa sprzedaż. Pokaż szczegóły, sfotografuj logo czy plakietkę z danymi technicznymi. Masz zdjęcie produktu w użyciu? Użyj go.

W wypadku przedmiotów używanych szczególnie ważne jest pokazanie wszystkich ewentualnych wad czy uszkodzeń, ale nie musisz ich pchać klientowi w gardło: zacznij od zdjęć prezentujących przedmiot od najlepszej strony, a te mniej atrakcyjne pokaż klientowi w dalszej kolejności, jak już nabierze apetytu na Twój przedmiot.

Jeżeli sprzedajesz nowe przedmioty produkowane masowo, użycie standardowych stock photos jest kuszące i czasami profesjonalne zdjęcie może być lepszą opcją niż niedoskonałe pstryknięcie aparatem z telefonu z Twoją sypialnią w tle, ale dobre autentyczne zdjęcia pozwolą Ci wyróżnić się wśród innych sprzedawców, którzy idą na łatwizje używając nie zawsze dobrych zdjęć producenta.

Na pierwszy rzut oka

Zwróc uwagę co co pokazuje się klientom na liście z wynikami wyszukiwania:

Główne / pierwsze zdjęcie

Tytuł aukcji z opcją subtitle - dodatkowo płatna

Cena

Informacja o bezpłatnej wysyłce, jeżeli taką oferujesz

Inne informacje w zależności od szczegółów przedmiotu

Każdy z tych elementów to szansa na zachęcenie do kliknięcia na Twoim listingu. O cenach i wysyłce będziemy mówić więcej w dalszych częściach tego poradnika.

Wchodzimy głębiej

Trafny tytuł, wypełnione dane techniczne i świetne zdjęcia to podstawa, ale nie zapominaj o opisie produktu.

Zacznij od powtórzenia danych produktu - nie wszyscy czytają tabelkę nad opisem. Dodaj także wszystkie inne możliwe dane - im więcej, tym lepiej. Pamiętaj, że nic nie jest oczywiste. Szczególnie w wypadku bardziej skomplikowanych lub nietypowych listingów, szczegółowy opis produktu pozwoli zaprezentować jego walory i rozwiać wątpliwości potencjalnych klientów.

Teraz masz też miejsce na trochę perswazji: tu możesz (w sposób wiarygodny, a nie przesadny) powiedzieć klientowi, jak wspaniały jest Twój przedmiot i dlaczego powinien go kupić właśnie od Ciebie.

TIP: Tworząć opis przedmiotu przede wszystkim zastanów się jakie pytania - wątpliwości mogą mieć potencjalni klienci i skutecznie rozwiej je w opisie produktu.

W dłuższych opisach poświęć trochę czasu na formatowanie przy użyciu  akapitów lub wypunktowań. Nikomu nie chce się przedzierać przez długie bloki jednolitego tekstu małą czcionką.

Kolejna sprawa to estetyka opisu. Jeśli klient trafia na aukcje gdzie przedmiot jest opisany dziwną czcionką, w kilku walących po oczach kolorach, szybciutko ucieknie. Pamiętaj też o korekcie tekstu. Litrówki i gramatyka niedoskonała być uśmiech na tfaż klient przyniesą, ale zdecydowanie zmniejszają zaufanie do sprzedawcy.

Dostawa to podstawa

Sprzedany przedmiot musi trafić do odbiorcy, o czym za chwilę. Zacznijmy jednak od opcji dostawy jako elementu marketingowego.

eBay promuje szybką i bezpłatną dostawę (jest nawet specjalne logo ‘’Fast and Free”) i opcja ta jest widoczna w wynikach wyszukiwania, zaś badania wskazują, że przedmioty z bezpłatną dostawą sprzedają się o ponad 10% lepiej.

Z drugiej strony, uwzględnienie kosztu dostawy w cenie produktu może znacznie tę cenę zawyżyć i zniechęcić kupujących wybierających listingi do kliknięcia ‘’po cenie” na pierwszy rzut oka.

Konkretna decyzja zależy od Twojego produktu, ale na pewno warto oferować bezpłatną dostawę przynajmniej na niektóre produkty, zaś zminimalizować cenę dostawy przy wszystkich.

Bezpłatna dostawa zapewni Ci także automatyczne 5 gwiazdek za koszt dostawy w ‘’szczegółowych ocenach sprzedawcy’’, co będzie ważne kiedy Twój biznes zacznie się rozwijać i zbierać punkty w drodze do statusu Super Sprzedawcy.

Czas dostawy

Wielu sprzedawców na eBay wysyła produkty niesamowicie szybko, przedmiot zakupiony we wtorek w południe zostaje dostarczony w środę i to z darmową dostawą! - dzisiejsze pokolenie "instant gratification" zapłaci więcej, aby tylko mieć produkt w domu szbciej , a z drugiej tu masz szansę na bardziej pozytywne oceny.

Pamiętaj też, że czas dostawy to ważny element systemu feedback i jeżeli nie wypełnisz swojej obietnicy co do czasu przygotowania i dostarczenia przesyłki, dostaniesz od eBay ‘’punkty karne”.

Daj klientom wybór

W zależności od skali Twojej działalności oraz wielkości, wagi i rodzaju sprzedawanych przedmiotów, masz do wyboru wiele opcji dostawy. Sprzedawcy wysyłający dużą liczbę przedmiotów mogą też korzystać z indywidualnie negocjowanych umów z kurierami.

Na początku jednak będziesz zapewne ‘’normalnym klientem” korzystającym z opcji zaczynających się od Royal Mail 2nd Class i kurierów “economy” a kończących na kosztownych, wysoko ubezpieczonych przesyłkach Special Delivery z gwarantowaną dostawą do 13:00 następnego dnia.

Co robić? Najlepiej dać klientowi wybór. Oczywiście nie 10 różnych typów dostawy, ale taniej-ale-wolniej i drożej-ale-szybciej to dobre dwie opcje. Na pewno znajdą się klienci skłonni zapłacić dodatkowego funta czy dwa za dostawę 1st Class.

Potwierdzenie odbioru: wymagać czy nie?

Paczki dostarczane przez firmy kurierskie zawsze wymagają potwierdzenia odbioru, co daje Ci możliwość kontroli przesyłki po drodze. Standardowe przesyłki Royal Mail z potwierdzeniem odbioru kosztują nieco więcej niż dostarczane bez podpisu. Czy warto płacić za taką usługę? Zależy to od wartości przesyłki. Generalnie rzecz biorąc, przesyłki Royal Mail rzadko giną w drodze. Nieuczciwi klienci mogą też twierdzić, że nie dostali przesyłki, która de facto do nich dotarła. Dlatego w wypadku droższych przedmiotów zawsze wysyłaj z potwierdzeniem odbioru.

Dla tańszych produktów wystarczy dowód nadania (certificate of posting, wydawany przez urząd pocztowy), który, wraz z dowodem wartości przedmiotu, stanowi podstawę do reklamacji i zwrotu do wartości maximum £20. Zawsze zatem pobierz certificate of posting!

Ach, i jeszcze jedno – zawsze, bez wyjątku, wysyłaj na adres powiązany z kontem PayPal kupującego, w ten sposób zyskasz nieco więcej ochrony przed naciągaczami.

Wysyłka za granicę: czy warto?

Jak zwykle, zależy to od rodzaju i wartości przedmiotu. Przedmioty wystawiane na eBay UK będą widoczne dla kupujących na innych platformach eBay chyba, że wyraźnie to wykluczysz.

Jeżeli jesteś skłonny wysłać za granicę, podaj koszty takiej wysyłki. Pamiętaj też, że nie wszystkie przedmioty można wysyłać poza UK - na przykład perfumy i inne produkty zawierające wysokoprocentowy alkohol mogą być jedynie przesyłane w ramach UK (i wymagają specjalnej nalepki na paczce).

Jeżeli nie chcesz wysyłać za granicę, wyklucz niepożądane obszary - unikniesz w ten sposób konieczności odpowiadania na zapytania o koszt dostawy do Rosji czy Australii (a, o czym niżej, wiadomości od kupujących bez odpowiedzi pozostawiać nie  można).

W wypadku wysyłki międzynarodowej, zdecydowanie stosuj wyłącznie typ dostawy wymagający potwierdzenia odbioru przez klienta.

Money makes the world (i eBay) go round: ceny i koszty

Ile Twojego? Za ile sprzedać, by zarobić?

Korzystanie z platformy i funkcjonalności eBay nie jest oczywiście darmowe: eBay pomaga Ci zarabiać i samo na Tobie zarabia. Ile kasują?

Na koszty sprzedaży na eBay składają się trzy podstawowe elementy:

Koszt wstawienia przedmiotu. Waha on się od zera do 35 pensów za przedmiot, z dodatkowymi opłatami za ekstra funkcjonalności (na przykład podtytuł czy dodanie opcji ‘’kup teraz” do listingu w postaci aukcji). Subskrybenci sklepów dostają w ramach subskrypcji określoną liczbę listingów, i korzystają ze zniżek za kolejne przedmioty.

Opłata za sprzedaż przedmiotu. Kiedy (i tylko wtedy) Twój przedmiot się sprzeda, zapłacisz eBay 10% całej kwoty (łącznie z opłatą za dostawę - swego czasu eBay nie pobierało prowizji od kosztów dostawy, ale sprzedawcy sprzedający produkty za 5 pensów i 10 funtów za dostawę pary majtek położyli kres temu systemowi).

Prowizja dla PayPal za zrealizowanie płatności - olbrzymia większość płatności na eBay jest realizowana przez system PayPal, który pobiera swoje opłaty zależne od wartości transakcji, waluty itp.

Całość kalkulacji jest dosyć skomplikowana, a opłaty się zmieniają i zależą od wielu czynników. Możesz wszystko liczyć sam w Excelu, albo skorzystać z istniejącego kalkulatora kosztów i zysków na eBay:

feecalculator.eu

Oczywiście koszty prowizji to tylko część Twoich kosztów. Przy ustalaniu opłacalnej ceny sprzedaży, musisz wziąć pod uwagę koszt przedmiotu, koszt materiałów do pakowania i koszty robocizny przy pakowaniu, wysyłce i wszelkich innych czynnościach. Podliczając to wszystko, otrzymasz punkt wyjścia do ustalenia rentownej ceny sprzedaży.

Za ile sprzedać, by sprzedać?

Czy znaczy to jednak, że jeżeli nie handlujesz atrakcyjnymi przedmiotami o wartości kolekcjonerskiej, jesteś skazany na porażkę w konkurencji ze super-tanimi sprzedawcami z Chin i Hong Kongu? Absolutnie nie! Nawet w kwestii owej “chińszczyzny”, o ile akurat masz ochotę tym handlować, wielu klientów chętnie zapłaci parę funtów więcej i otrzyma dostawę w ciągu dwóch-trzech dni zamiast czekania przez ponad miesiąc na paczkę. Sam pewnie tak wielokrotnie zrobiłeś?

Oczywiście prawdą jest, że konsumenci eBay szukają głównie okazji i korzystną ceną należy ich zachęcać. Ma to wielką zaletę, najniżej wycenione produkty pojawią się na topie rezultatów wyszukiwania przesortowanych według kosztu ceny z dostawą, i jest to jedna z najbardziej popularnych opcji sortowania wyników wyszukiwania.

Jak używać ceny do zachęcenia klienta na eBay?

Sprawdź ceny identycznych lub podobnych przedmiotów u konkurencji. Możesz też sprawdzić, za jakie faktycznie ceny sprzedały się podobne przedmioty w ciągu ostatnich 30 dni. To bardzo użyteczne narzędzie, bo pozwala realistycznie ocenić potencjał Twoich produktów.

Jeżeli sprzedajesz bardziej masowo, zrób listing ‘’na wabia”, za bardzo niską cenę (nawet i ‘’dumpingową” tkz ‘’loss leader”) najlepiej w postaci aukcji, a nie “kup teraz”. W ten sposób znajdziesz się wysoko w rezultatach wyszukiwania, a klienci, którzy nie wygrali aukcji zobaczą Twoje inne podobne produkty, za już bardziej realistyczną, choć nadal korzystną cenę.

Wejście użytkownika na Twój "dumpingowy" listing to szansa na promocję i pokazanie mu innych Twoich podobnych przedmiotów.

Jeżeli w powyżej opisanej sytuacji miałeś kilku licytujących i osiągnąłeś przyzwoitą cenę końcową, a masz więcej niż jedną sztukę przedmiotu, zaoferuj kolejną sztukę licytującym, którzy oferowali nieco tylko niższą cenę a nie wygrali aukcji (tak zwana oferta drugiej szansy - second chance offer). To są gotowi klienci, już zainteresowani Twoim produktem i jak złapiesz ich odpowiednio szybko, prawie na pewno kupią Twój produkt.

Jeżeli dla Twoich przedmiotów dostępne są listingi z wersjami (to znaczy pozwalające na wybór np. rozmiaru, stylu, lub koloru) wykorzystaj taki listing i umieść na liście opcji coś bardzo taniego - np. próbkę za 99p. W ten sposób trafisz wysoko na listę rezultatów wyszukiwań posortowanych ceną, ludzie zajrzą do Ciebie i znowu masz szansę pokazać im swoją ofertę.

Dodatkowo, oszczędzasz na czasie i na opłatach za wystawienie przedmiotów. Uważaj by nie umieszczać w wersjach zupełnie innych typów produktów, to wbrew zasadom eBay.  

Jeżeli jesteś subskrybentem sklepu, możesz skorzystać z promocji cenowych - zarówno na pojedyncze przedmioty jak i na zakupy składające się z wielu produktów. Kupujący zobaczy w koszyku ‘’kup drugi z 15% zniżki” i może to go zachęcić do przejrzenia całej Twojej oferty.

I na koniec, bardziej już wyrafinowany trik do zapamiętania przyszłość. Wstaw towar, którego masz dużo na listing sklepowy typu ‘’good till cancelled” [aktywny do odwołania] i zacznij sprzedawać od bardzo korzystnej ceny. W ten sposób twoja oferta będzie zbierała transakcje i z czasem zacznie się pokazywać wysoko wśród wyników wyszukiwania.

Z czasem możesz wtedy zacząć powoli zwiększać cenę (w ramach tej samej oferty), zachowując jej ogólny format.

TIP: Ludzie chętniej kupują przedmioty kupione już przez innych, widząc informację typu ’’132 sold’’ będa znacznie bardziej skłonni do zakupu!

Sprzedane i wysłane? To nie koniec!

Już wiesz że system opinii jest na eBay bardzo ważny. Dla nowego sprzedawcy każda pozytywna opinia jest na wagę złota. Każda negatywna zaś to wielka, czarna plama na Twojej jeszcze bardzo niestabilnej reputacji w systemie feedback. Dlatego, szczególnie na początku, musisz zrobić wszystko co się da by uniknąć negatywnych a nawet neutralnych opinii i komentarzy. Z czasem, gdy zbierzesz już pokaźną liczbę pozytywnych feedbacków, kilka negatywnych nie zrobią wielkiej różnicy, ale naprawdę nie chcesz zaczynać nawet z jedną. Ma to znaczenie zarówno dla Twojego formalnego statusu na eBay jak i dla zaufania jakie każdy konkretny kupujący będzie do Ciebie miał.

Jak zbierać pozytywne opinie na eBay-u?

Po pierwsze i oczywiste, sprzedawaj dobrej jakości produkty za przyzwoitą cenę. Używaj dobrych zdjęć, nie kłam ani niczego nie ukrywaj w opisach.

Po drugie, dotrzymuj obietnic, jeżeli Twoje standardy odbiegają od norm eBay (na przykład wysyłkę robisz tylko dwa razy w tygodniu albo zajmuje ona 2-3 tygodnie przy produktach robionych na zamówienie), musisz to bardzo wyraźnie zaznaczyć w opisie produktu.

Po trzecie, zadbaj o odpowiednie opakowanie: bezpieczne, łatwe do odpakowania i schludne. Recykling folii czy pudełek jest OK dla indywidualnych sprzedawców gratów i skarbów z zakamarków szuflady, ale profesjonalny sprzedawca powinien profesjonalnie pakować - zaoszczędzisz także na tym czasu, więc i pieniędzy.

Po czwarte, słuchaj klientów, odpowiadaj na pytania i podtrzymuj dialog tam gdzie są problemy. Rób bezwględnie wszystko aby je rozwiązać bez delegowania sprawy do eBay.

W wypadku przedmiotów z niższą ceną, rozsierdzonemu klientowi warto zaoferować zwrot pieniędzy bez wymagania zwrotu, zaś w wypadku przedmiotów droższych - zaoferuj możliwość zwrotu ponieważ eBay i tak stanie po stronie kupującego i będziesz musiał przyjąć zwrot.

Wojna z klientem?

Pod żadnym pozorem.

Za wszelka cenę unikaj sporów prowadzonych drogą oficjalną przez ebay. Te poza ebayem też sobie odpuść. Oficjalne spory to żadna przyjemność, ich zwieńczeniem rzadko bywa wygrana sprzedawcy czy choćby kompromis.

Nie kłóć się z kupującymi, ebay na 99% przyzna rację nabywcy, a sprzedawcę ukarze. Dlaczego? Bo klient nasz pan dlatego stara się zawsze zakończyć sprawę polubownie. Ty kilka razy zaklniesz pod nosem, a niezadowolony kupujący wystawi pozytywny komentarz albo przynajmniej nie da negatywnego.

Jeśli otrzymasz negatywny komentarz

spokojnie, to nie koniec świata. Bądź miły i postaraj się wyjaśnić sprawę z kupującym. Wiele spośród takich

opinii jest wystawianych przez pomyłkę - czasami widzimy ocenę neutralną opatrzoną entuzjastycznym komentarzem -- lub dlatego, że kupujący nie

wiedział jak użyć przedmiotu albo spodziewał się czegoś innego. Zawsze lepiej przyjąć zwrot produktu i poprosić o usunięcie negatywnej oceny, niż walczyć kłami i pazurami. Pamiętaj też, że wielu kupujących nie wie jak to zrobić, i jest większa szansa, że to zrobią, gdy napiszesz im jak.

Jeżeli to podejście nie przyniesie efektów, zdania są mocno podzielone w kwestii odpowiadania na negatywne oceny. Często rzeczywiście nie warto, ale czasami - szczególnie gdy zarzuty są poważne - można podać fakty. Nie komentuj kultury osobistej klienta, nie nazywaj go oszustem, nie oskarżaj o fanaberie. Jeżeli racja była po Twojej stronie, na przykład klient zostawił negatywną ocenę za przedmiot zagubiony w transporcie, za który zwróciłeś mu pieniądze, podaj fakty, sucho, zaś uprzejme apologies for any inconvenience nigdy zaszkodzi (może nawet podratować Twoją nadszarpniętą reputację).

Na jaki adres wysłać listę?
Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Na jaki adres wyśłać eBook?
Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.