jak wybrac projektana strony internetowej

Jeśli masz właśnie przed sobą kilkanaście wycen na zaprojektowanie strony internetowej o rozpiętości cenowej sięgającej nawet kilku tysięcy funtów, nie masz pojęcia o co w tym wszystkim chodzi to ten film jest właśnie dla ciebie.

Ponieważ jest spora szansa, że któraś z tych wycen jest także ode mnie to możesz uznać że to co chcę Ci teraz powiedzieć będzie w jakiś sposób mnie faworyzować.

Dlatego nie zamierzam Ci mówić kogo konkretnie masz wybrać czy jaki budżet na stronę będzie odpowiedni.

W zamian za to dowiesz się o kilku istotnych rzeczy, które pomogą Ci zrozumieć za co tak naprawdę płacisz zlecając zaprojektowanie strony. Dzięki temu będzie Ci łatwiej samemu ocenić ile taka praca powinna kosztować.

Strony internetowe wykonywane są tak naprawdę na dwa sposoby:

Na skróty czyli wykorzystaniem z gotowych wzorów czy szablonów stron. Taka realizacja trwa błyskawicznie, podmieniamy logo, wstawiamy Twoje zdjęcia, wciskamy w szablon twoja oferte i równie szybko zapominamy o tym projekcie.

Realizacja takiej strony to dosłownie kilka dni pracy, a jak dobrze poszukasz to znajdziesz magików którzy zrobią ci taką witrynę nawet w kilka godzin.

Druga opcją to strona wykonana od podstaw gdzie same analizy potrzeb rynku, tego co oferuje konkurencja czy choćby określenie profilu twojego idealnego klienta i przygotowanie dla niego oferty nie do odrzucenia poświęcimy nawet kilkanascie dni.

Następnie wdrożenie grafiki z elementami budzącymi zaufanie w twojej branży, kod strony, który szybko się ładuje czy choćby optymalizacja witryny pod wyszukiwarkę google to wszystko wymaga nie tylko wysokich umiejętności ale jest też bardzo czasochłonne.

Pewnie myślisz sobie teraz w takim razie wybiorę wyższą cenę i dłuższy czas realizacji no i powinno byc dobrze.

Nie do końca…

Problem w tym, że zarówno cena jak i czas realizacji nie są gwarantem jak dobrą stronę otrzymasz.

Jeśli już w głowie odrzuciłeś stronę z szablonu to pomyśl czy projektant pochwali Ci się że użyje szablonu? szanse są znikome. Choć z drugiej strony sę też firmy, które z szablonami radzą sobie świetnie, więc sugerowanie się jedynie ceną to słaby wyznacznik jakości.

Natomiast jeśli chodzi o czas realizacji to na tak zwane "byle by coś było" z szablonu możesz czekać nawet i 3 miesiące. Sprytny wykonawca będzie Ci mówił, że to musi tyle trwać, aby było dobrze zrobione.

Z drugiej strony równie dobrze możesz otrzymać naprawdę świetna witrynę nawet po 2 tygodniach pracy bo nad zleceniem pracował świetny specjalista, taki który potrafi się skupić na swojej pracy i jest po prostu dobry w swoim fachu.

Więc skoro ani wysoka cena ani długi czas realizacji nie daje gwarancji, że dobrze trafisz to na co w takim razie zwracać uwagę?

Powiem Ci na co ja zwracam uwagę kupując różnego rodzaju custom usługi, przetestowałem tę metodę wiele razy i sprawdzi się ona także przy wyborze projektanta strony:

Zastanów się jak Ci się rozmawia z projektantem strony

Czy rozumiesz to co do ciebie mówi? Dlaczego to takie ważne? ponieważ strona internetowa to nie jednorazowa usługa, strona wymaga ciągłego rozwoju wraz z tym jak zmienia się rynek czy rozwija się twoja firma. Z projektantem będziesz związany na długie lata,  dlatego jeśli już na starcie ciężko Ci się z nim dogadać to później będzie już tylko gorzej. Znalezienie kogoś kto będzie chciał dalej prowadzić twoją stronę będzie trudniejsze niż Ci się wydaje. Dobry projektant to rozchwytywany projektant, który bardzo rzadko ma czas czy ochotę zajmować się porzuconymi projektami.

Znajdz wszystko co tylko możliwe o danej firmie, oraz jej założycielu.

Odpuść sobie to co widnieje na jego stronie bo tam znajdziesz tylko dobre komentarze. Poszukaj informacji w social mediach i googluj. Przyjrzyj się dokładnie tym słabszym opinią bo z nich dowiesz się esencji.

Zwróć uwagę jak firma reaguje na złe komentarze bo jeśli coś pójdzie nie tak to będziesz wiedział jakie reakcji mozesz sie spodziewac, a pamiętaj, że ma ludzi nieomylnych, więc to jak firma zachowuje się po pomyłce świadczy o jej profesjonalizmie.

Natomiast, jeśli nie potrafisz nic konkretnego znaleźć o danej firmie lub to co znajdujesz niewiele ci mówi to odpuść sobie taką firmę.

Analizuj pytania które zadaje Ci projektant strony.

Czym są one bardziej ogolne tym gorzej. Jeśli otrzymasz gotowy zestaw pytań to także raczej sobie odpuść,bo na większość rzeczy nie będziesz w stanie sensownie odpowiedzieć.

Zebranie dobrego wywiadu z klientem jest bardzo trudne, dlatego większość firm nie poświęca temu zbyt wiele czasu.

Co gorsza wydaje im się że znają twój biznes lepiej niż Ty sam, więc nie obchodzi ich co masz zbytnio do powiedzenia!

Dokładnie sprawdź co do tej pory zaprojektowali i dla kogo ale nie oceniaj ich realizacji pod kątem czy Ci się te realizacje podobają wizualnie.

Skup się na tym czy sam skorzystałbyś z usług tak zaprezentowanej firmy, zobacz czy potrafisz się odnaleźć na takiej stronie czy wzbudziła w Tobie zaufanie i czy sposób prezentacji oferty jest dla ciebie interesujący.

Jeśli czujesz, że czegoś w tym brakuje to Twoja strona również taka będzie. Zdecydowanie nie zwracaj uwagi na ilość w portfolio tylko na jakość.

Dobra firma nie projektuje setek stron rocznie, robi ich kilka, kilkanascie bo poświęca im odpowiednią ilość czasu.

Jeśli oczekujesz najwyższej jakości to dokładnie sprawdź jak prezentują się wszystkie podstrony witryny.

Jeśli znajdujesz tam choć najmniejsze niedociągnięcia czy braki to u ciebie będzie tak samo. Jeśli ktoś nie przykłada się do swojego wizerunku to dlaczego mialby sie przyłożyć do Twojego.

Powiedzenie mówi, że dobry szewc chodzi bez butów, może to i prawda, ale dobry projektant nie wypuści na świat słabej realizacji.

Jeśli nie chcesz stać w kolejce z firmami, które w zasadzie co roku wykonują kolejną stronę internetową to zanim wpłacisz zaliczkę to koniecznie sprawdź wszystko to o czym się właśnie dowiedziałeś. 

Jeśli spodobał Ci się to tekst lub video wideo i myślisz, że jest wartościowe to więc tego typu porad znajdziesz na moim kanale na Youtube. Trzymaj się i do usłyszenia bye bye!


Na jaki adres wysłać listę?
Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Na jaki adres wyśłać eBook?
Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.