Jak wyszukiwać i dobrać niszowe słowa kluczowe pod skuteczne pozycjonowanie

pozycjnowanie dlugi ogon

Sukces witryny czy sklepu internetowego w dużej mierze zależy od przemyślanych, oryginalnych oraz rzetelnie zredagowanych treści, które będą regularnie publikowane na stronie.

Najważniejszym elementem strategii w budowaniu właściwego contentu jest dobór odpowiednich słów kluczowych, które są jednym z czynników zapewniających dobre miejsce w wyszukiwarkach, a co za tym idzie zwiększenie liczby osób odwiedzających twój portal.

Podczas pozycjonowania strony internetowej warto korzystać z aktualnych trendów, profesjonalnych narzędzi oraz doświadczeń innych witryn, których zabiegi przełożyły się na świetne osiągnięcia w największych wyszukiwarkach.

Jedną z ciekawszych i bardzo skutecznych tendencji pozwalających na wygenerowanie dużego ruchu na stronie jest dobieranie keywordów z tzw. długim ogonem.

Co to oznacza w praktyce i jak wybrać frazy pod pozycjonowanie w ten sposób?

Słowa kluczowe z długim ogonem - czym różnią się od popularnych keywordów?

Keywordy to wyrazy pozwalające użytkownikom Internetu na znalezienie w sieci poszukiwanych przez nich treści.

Dzięki wpisaniu w wyszukiwarkę odpowiednich słów internauta jest w stanie dotrzeć do firmy lub witryny, która może okazać się dla niego atrakcyjna pod względem prezentowanej wiedzy bądź oferowanych usług.

Satysfakcja użytkownika będzie zależała od tego, czy trafiając na daną stronę znajdzie na niej właśnie to, czego szukał.

Rozpoczynając swoją działalność w sieci wiele firm zaczyna wyszukiwanie fraz pozycjonowanie opierając się na keywordach ogólnych, o szerokim znaczeniu, w którym mieści się także profil danej strony.

Taki sposób optymalizacji treści opiera się na przekonaniu, że użytkownicy w wyszukiwarkę wpisują pojedyncze słowa, ogólniki.

Okazuje się jednak, że równie często w okienku Google lądują wyrażenia złożone z 3 a nawet więcej wyrazów. W ten sposób do podstawowego słowa dopinany jest właśnie ogon w postaci słów ukonkretniających wyszukiwanie.


Dla lepszego zrozumienia posłużmy się prostym przykładem: internauta zainteresowany jest kupnem stroju na specjalną okazję i postanawia zrobić wstępne rozeznanie w sieci. Fraza jaką wpisze w wyszukiwarce może brzmieć:

elegancki garnitur

Po wyświetleniu propozycji Google okaże się, że użytkownikowi ukazują się zarówno strony modowe prezentujące najnowsze trendy, sklepy największych marek czy odnośniki do najpopularniejszych, globalnych sklepów internetowych.

Jeżeli więc jesteś właścicielem zakładu krawieckiego szyjącego garnitury na miarę w oryginalnym stylu, a do tego działasz na terenie Wielkiej Brytanii i specjalizujesz się w obsłudze polskich klientów, to twoja witryna nie ma szans na konkurowanie z takimi gigantami jak chociażby Zalando, Asos czy eBay.


Jednak każdy internauta doskonale wie, że aby zaoszczędzić czas na błądzeniu po otchłaniach Internetu warto wpisywać w wyszukiwarce bardziej skonkretyzowane zapytania.

W ten sposób twój potencjalny klient może umieścić w Googlach taką frazę:

elegancki garnitur szyty na miarę UK

lub

czarny garnitur w czerwoną kratę na miarę Londyn

Tutaj właśnie tkwi twoja szansa na sukces w sieci! Zamiast stawać w szranki z firmami o ogromnym budżecie na reklamę w sieci warto zoptymalizować się na niszowe keywordy z tzw. długim ogonem, które pozwolą na przyciągnięcie klientów zdecydowanych na zakup konkretnego produktu lub skorzystania z danej usługi znajdującej się w twojej ofercie.

Wbrew pozorom duża część użytkowników wyszukiwarek formułuje swoje zapytania właśnie w ten sposób, używając szczegółowych opisów i więcej niż 2 słów.

Long tail - twój sposób na sukces w sieci!

Odpowiednio dobrane keywordy z długim ogonem mogą okazać się doskonałym narzędziem do wypozycjonowania strony oraz wygenerowania dużego ruchu.

Do tego dzięki takiej optymalizacji możesz mieć pewność, że osoby trafiające na twoją witrynę znajdą na niej właśnie to, czego szukały. A zadowolony klient to użytkownik, który wraca!

Podczas działalności w sieci warto wzorować się na największych. Koncepcja długiego ogona pojawiła się w branży dzięki Chrisowi Andersonowi, który zauważył, że pogląd zakładający, że największe zyski portale pozyskują ze sprzedaży najmniejszej (a zarazem najpopularniejszej) części asortymentu nie sprawdza się w każdym przypadku.

Analizując sukces takich gigantów jak Amazon czy Netflix okazało się, że porównywalne zyski generują niszowe produkty lub usługi, które wyszukiwane są w sieci z użyciem rozbudowanych fraz.

Spostrzeżenie to okazało się kluczowe przede wszystkim dla nieco mniejszych portali, które dzięki odpowiedniemu doborowi fraz pod pozycjonowanie mogą stać się lepiej widoczne w Internecie i łatwiej trafiać do osób o konkretnych potrzebach.

Jak przygotować się do pozycjonowania na długi ogon?

Przede wszystkim musisz dokładnie przeanalizować profil swojej działalności spisując szczegółowo wszystkie jej aspekty.

Następnie warto zacząć zastanawiać się nad tym, w jaki sposób potencjalny użytkownik mógłby zapytać wyszukiwarkę o produkt lub usługę z twojej oferty.

Dobrym pomysłem będzie także zrobienie dobrego rozpoznania i zapytanie osób ze swojego otoczenia o to, w jaki sposób one sformułowałyby takie zapytanie.

Pamiętaj, że opcji na skonstruowanie pytania może być tak wiele, jak użytkowników Internetu. Takie sposoby to jednak jedynie wstępna selekcja i nie warto poprzestawać jedynie na własnej intuicji.

Najlepszym pomysłem będzie bowiem skorzystanie z dostępnych na rynku narzędzi, które pomogą w skutecznym zaplanowaniu frazy pod pozycjonowanie.

Jak wykorzystać planer słów kluczowych Google ADS do pozycjonowania na długi ogon?

Narzędzie Google to jeden z najlepszych pomocników w wyszukiwaniu keywordów. Pozwala na znalezienie właściwej frazy pod pozycjonowanie i ocenienie jej potencjalnej skuteczności.

Każdy z właścicieli witryny internetowej lub sklepu online może skorzystać z takiej opcji w bardzo łatwy sposób.

Wystarczy założyć konto Google i zalogować się do systemu AdWords. Następnie klikamy w narzędzia i wybieramy opcję planer słów kluczowych.

W pojawiającym się panelu rozwijamy zakładkę Wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii i uzupełniamy odpowiednie pola.

Wypełnij miejsce produkt lub usługa, dopasuj filtry i kliknij w przycisk wyświetl propozycje.

W ten sposób otrzymasz informacje o keywordach, które mogą pasować do profilu twojej firmy. Jest to długa lista, która zawiera informacje będące pomocą w konstruowaniu tzw. długiego ogona.

Zwróć uwagę na parametry średnia miesięczna liczba wyszukiwań oraz konkurencja. To właśnie te czynniki będą dla ciebie najważniejszą podpowiedzią.

Jeżeli konkurencja oznaczona jest jako wysoka lub średnia, to z praktyce oznacza to, że na taką frazę pozycjonowane jest mnóstwo innych firm co zmniejsza twoją szansę na przebicie się.

Musisz więc wybierać z listy te słowa kluczowe, których konkurencja została uznana za niską i na ich podstawie rozpocząć tworzenie własnej bazy keywordów.

Dzięki optymalizacji z długim ogonem twoja firma będzie mogła dotrzeć do dużej ilości użytkowników, którzy na twojej witrynie znajdą właśnie to, czego szukali!


Na jaki adres wysłać listę?

Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.


Na jaki adres wysłać eBook?

Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Masz ochotę na więcej?
Wybierz kategorię: