Jak tworzyć interesujące treści na blog internetowy - krok po kroku.

tworzenie treści na blog

Jak szybko tworzyć świetne posty na bloga, dzięki którym zwiększysz ruch i poprawisz pozycję strony w wyszukiwarce.

Szczerze mówiąc, w tym momencie nie mam pojęcia ale wiem jedno, wszystkiego można się nauczyć, więc zaczynamy!

Plan jest prosty, uczę się wyłącznie od lepszych od siebie, dlatego skorzystam z porad doświadczonych, chętnie czytanych blogerów. Korzystając z ich doświadczenia stworzę uniwersalna check-listę, dzięki której maksymalnie przyśpieszę proces tworzenia postów.

Jako że pasjonuję digital marketingiem, to wzoruję się na doświadczeniu Neila Patela oraz Briana Deana - ich posty są czytane są przez miliony adeptów marketingu.

Od czego zacząć pisanie?

Neil Patel sugeruje stworzenie własnego, powtarzalnego procesu tworzenia treści. Coś w rodzaju szablonu, który będziemy doskonalić z każdym kolejnym artykułem i komentarzem otrzymanym od czytelników.

Tworzymy powtarzalny proces generujący ciekawe treści

 1. Zaczynamy od wyznaczenia celu -  problemu, który rozwiążemy na łamach artykułu. Tworzymy krótki tytuł wskazując korzyść płynącą z przeczytania tekstu, np: Jak tworzyć ciekawe artykuły na bloga, dzięki którym zwiększysz sprzedaż?
 2. Następnie wyjaśniamy, co nas skłoniło do napisania tekstu, czego dzięki niemu nauczy / dowie się czytelnik, jaki problem pomożemy mu rozwiązać.
 3. W kolejnym kroku tworzymy listę pomocniczych tematów uzupełniających główny wątek artykułu. Tym sposobem szybko powstanie wersja robocza i będziemy wiedzieć o czym pisać i jakie fakty i dane musimy zebrać.
 4. Z tematów pomocniczych tworzymy krótkie informacyjne nagłówki. Dzięki nim czytelnik szybko przeskanuje twój artykuł i oceni czy warto się w niego zagłębić.
 5. Kończymy podsumowaniem, przedstawiając swój punkt widzenia czy opinię na poruszany temat. Wzywamy czytelnika do konkretnej akcji, np. zadajemy mu pytanie, aby mógł odpowiedzieć na nie w komentarzu, lub prosimy go o udostępnienie treści w mediach społecznościowych, np: Myślisz że artykuł mogłyby pomóc twoim znajomym?  Kliknij w guzik SHARE i podziel się nim na Facebooku.

Ok, wiemy już od czego zacząć

Dobry artykuł musi mieć coś sensownego do powiedzenia. Celem mojego pierwszego posta jest poznanie techniki tworzenia dobrze czytających się poradników na bloga. Sam chcę się tego nauczyć, więc dlaczego nie podzielić się tym z innymi?

Jak stworzyć przyciągający uwagę tytuł ?

Ze statystyk wynika, że tytuł będzie nawet 20 krotnie częściej czytany niż sam post.

Przyciągający tytuł powinien przede wszystkim wskazywać korzyść z przeczytania tekstu. Nie jestem zwolennikiem obiecywania w tytule niemożliwego, a szokujące i tajemnicze tytuły może dobrze sprawdzą się na pudelku ale nie na profesjonalnym blogu.

Wymyśl tytuł, który rozwiąże problem czytelnika. Złóż obietnice, którą potrafisz spełnic w treści posta, dzięki temu zyskasz wiernego czytelnika - wchodzę w to!

Przykład dobrego tytułu + analiza jego powstania:

Ponieważ niniejszy post ma za zadanie nauczyć tworzenia dobrych treść na bloga, zatytułowałem go :

Jak szybko tworzyć świetne posty na bloga, dzięki którym zwiększysz ruch i poprawisz pozycję strony w wyszukiwarce.

 • Post ma formę poradnika, dlatego zaczynam od słowa “jak”.
 • W tytule celowo używam wyrażenia szybko (czas to pieniądz - korzyść) oraz świetne posty, aby wzbudzić ciekawość czytelnika.
 • Ponownie stawiam na korzyść:  zwiększenie ruchu na stronie i co za tym idzie wyższe pozycje w Google - chyba nie ma blogera, czy firmy której na tym nie zależy.

OK, mam gotowy tytuł, więc następnie przygotowuję listę tematów pomocniczych. W tym przypadku będą to problemy jakie stoją w tym momencie przede mną oraz jakie mogą mieć inni początkujący blogerzy.

TIP - Jeśli masz problem ze zredagowaniem dobrego tytułu to poniżej znajdziesz linki do kilku darmowych narzędzi które Ci w tym pomogą:

Portent title maker

Hubspot topic generator

Neilawalker content generator

O czym pisać, gdzie szukać inspiracji, pomysłów na tematy?

Chyba nie ma osoby, która nie zadawałby sobie tego pytania na początku przygody z tworzeniem bloga.

Ja również do nich należałem do momentu kiedy to poznałem niesamowicie skuteczne strony analizujące popularność tematów w internecie:

 1. buzzsumo - o technikach wykorzystania tego narzędzia można by mówić godzinami. W skrócie narzędzie pozwala na prześledzenie najpopularniejszych treść udostępnianych w social media. To kopalnia inspiracji! Wpisujemy interesującą nas frazę i po chwili otrzymujemy setki chętnie czytanych artykułów powiązanych z naszym zapytaniem.
 2. quora - podobnie jak w buzzsumo dowiadujemy się, co interesuje aktualnie ludzi i jest hot, z tym że tutaj to użytkownicy zadają pytania na które odpowiadają ludzie z całego świata.
 3. ahrefs - dosyć kosztowna aplikacja, ale dająca rewelacyjne możliwości podglądania poczynań konkurencji. Wrzucamy w nią adres dowolnej strony internetowej i dowiadujemy się, które treści są najcześciej czytane i wyszukiwane w Google
 4. inne blogi - wyszukujemy interesujące nas treści i analizujemy ję pod kątem dostatecznego wyczerpania tematu. Jeśli autor niedostatecznie rozwiązał problem, tworzymy alternatywną wersję, dodając swój punkt widzenia i uzupełniając braki w tekście. Przykład: 10 najnowszych technik sprzedaży przez telefon. Tworzysz tekst: 15 technik sprzedaży o gwarantowanym działaniu - opisujesz więcej technik i dodatkowo wyrażasz swoją opinie. Dzięki tej technice dowiadujesz się o czym pisze konkurencja i czego chcą czytelnicy - na przykład analizując dodatkowo komentarze zostawione pod postem.

Jak pisać, aby chciało się czytać?

Ludzie nie mają cierpliwości, a w sieci rozproszenie uwagi to zawsze czyhający wróg. Czy właśnie zabrzęczało Ci powiadomienie z Twittera? Dlatego:

 • twórz maksymalnie krótkie zdania,
 • utożsamiaj się z czytelnikiem, nie traktuj go z góry,
 • pisz prostym i zrozumiałym językiem,
 • twórz bloki tekstu nie dłuższe niż 4-6 zdań,
 • zadbaj o aspekt wizualny treść - stosuj white space,
 • użyj wystarczająco dużego rozmiaru czcionki - 17px to minimum,
 • stosuj kolumny tekstu o szerokości poniżej 800px.

Wizerunek fachowca czy ucznia?

Tutaj zdania są podzielone, jeśli blog prowadzimy stricte firmowy, bycie fachowcem będzie oczywiście w tej sytuacji wskazane. Bycie fachowcem nie znaczy, że należy czytelników oślepiać niezrozumiałym żargonem i nadmiernie komplikować zagadnienia. Dzielenie się w zrozumiały sposób wiedzą na poziomie eksperckim -- jeśli taką mamy -- to dobry sposób na budowanie wiernego audytorium.

W każdym innym przypadku lepiej utożsamiać się z czytelnikiem, uczyć się razem z nim zagłębiając się w treści, przytaczać argumenty lepszych od siebie oraz dodawać własny  punkt widzenia. Każdy z nas woli być traktowany na równi a nie z góry.

Jak wzbogacić treść, aby podnieść ich wiarygodność?

W epoce fake news warto poprzeć swoje tezy twardymi danymi i materiałami wizualnymi, np:

 • przytocz wyniki ankiet i badań,
 • dodaj czytelne wykresy o ładnej kolorystyce,
 • stwórz proste i zrozumiałe infografiki,
 • jeśli masz możliwość, wykorzystaj własne zdjęcia,
 • dodaj materiał video,
 • wskaż źródła z których czerpałeś dane i inspiracje,
 • przytocz prawdziwe historie, których byłeś świadkiem.

Jak pisać łatwe do przetrawienia posty na bloga?

Tutaj kolejny raz wspomogę się techniką, która na co dzień stosuje Neil Patel.

 • Twórz treści w formie dialogu. Czytelnik będzie miał wrażenie uczestnictwa w rozmowie, dzięki czemu tekst będzie dla niego przyjemniejszy do przeczytania.
 • Pisze krótkie paragrafy, nie dłuższe niż 6 linii tekstu.
 • Nie używaj niepotrzebnych wyrazów. Usuń zdania, które nic nie wnoszą do posta.
 • Używaj numeracji i bullet points, aby urozmaicić treść.
 • Użyj wielu, dobrej jakości, ściśle powiązanych z tematem zdjęć.
 • Spróbuj nadać całemu tekstowi formę opowieści, dynamicznej historii. Ludzie znacznie lepiej zapamiętują narracje, niż suche dane i wyliczenia.

Pisać samemu czy płacić za pisanie?

Czytelnik nie oczekuje od ciebie dzieła sztuki, ale z pewnością szuka użytecznych informacji, przedstawionych w łatwej do przyswojenia formie.

Jeśli nie potrafisz przelać myśli na papier, możesz skorzystać z pomocy copywritera lub redaktora. Napisz samemu tekst tak jak potrafisz, lub nagraj głosowe wytyczne i zapłać za poprawę stylistyki i ortografii.

Bezwzględnie nie zlecaj pisania artykułu od zera, będzie on pozbawiony twojego stylu i czytelnik szybko to zauważy.

Myślisz, że pisanie jest trudne? Witaj w klubie! Mam dla Ciebie świetną wiadomość: wystarczy poświęcić trochę czasu na praktykę, a poprawę zobaczysz z każdym kolejnym tekstem.

Co wpływa na popularność posta?

Zmartwię cię tutaj: nie ma złotej zasady, dzięki której post stanie się super popularny, ale masz do dyspozycji kilka technik, których zastosowanie zwiększa szanse, aby tak się stało:

 • wznieć ogień, pisz o emocjach i kontrowersjach,
 • opowiedz fascynującą  historię, taką którą sam chciałbyś podzielić się ze znajomymi,
 • dołącz najpiękniejsze zdjęcia,
 • opublikuj fragmenty posta w social mediach i zainwestuj w ich płatną reklamę.

Skąd pozyskiwać dobre zdjęcia do artykułów?

Blogerzy stanowczo odradzają korzystania z darmowych zdjęć. Nie dość, że bardzo często można nieświadomie złamać prawo, to ogólnie dostępne zdjęcia powtarzają się na setkach blogów. Na wyszukanie idealnego zdjęcia w Google images stracisz także sporo czasu.

Jeśli nie masz możliwości zrobienia własnych zdjęć, skorzystaj z płatnych banków-stocków. Za niewielką opłatą otrzymasz dostęp do świetnej wyszukiwarki - szybko znajdziesz odpowiednie zdjęcie.

TIP Jeśli nie chcesz płacić za zdjęcia sugeruję przejrzenie zdjęć udostępnianych przez autorów pod licencją Creative Commons (także do celów komercyjnych) - portal Flickr pozwala na wyszukiwanie takich zdjęć wśród milionów udostępnianych przez jego członków. Rezultaty zależą od tematu, ale można tam znaleźć niezłe materiały za darmo.  

Idealna długość posta?

Nie istnieje! Wbrew temu co do tej pory myślałem, krótkie posty są rzadziej czytane od długich. Zdziwiony? Ja - bardzo!

Długi - sensowny - post dokładniej wyczerpuje temat oraz znacznie łatwiej osiąga wysokie pozycje w wyszukiwarce Google, ale trzeba pamiętać o prawidłowej strukturze tekstu.

Bez wyodrębnienia ciekawych nagłówków nie masz co liczyć na zainteresowanie. Jak będziesz lał wodę, pisał niezrozumiałym językiem, zniechęcisz do siebie czytelnika. Jak zmusisz go do czytania długich wielokrotnie złożonych zdań - zabraknie mu tchu po kilku minutach.

Jak doradzać, gdy sam nie jesteś fachowcem ?

Nie musisz się na czymś świetnie znać, aby ciekawie o tym pisać! Jeśli czytasz to zdanie, to ten post jest na to idealnym przykładem. Nie znam sie na pisaniu, a od dobrych 10 minut czytasz ten post...

Zamiast ukrywać, lepiej podaj źródła,z których korzystasz. W sieci można znaleźć wszystko, ale często jest to rozproszone i nie zawsze przedstawione w zrozumiałej formie.

Przekazanie wiedzy w najprostszej możliwej formie jest właśnie Twoim zadaniem. Czytelnik z pewnością doceni, że zebrałeś i klarownie przedstawiłeś najwartościowsze informacji w jednym miejscu, podziękuje Ci i będzie wracał po więcej.

Podaj powód stworzenia poradnika - tym zaskarbisz sobie serca czytelników i zyskasz wiarygodność. Przyznałem się na wstępie, że nie bardzo wiem jak pisać dobre posty, bo dopiero zaczynam i będę się tego uczył razem z Tobą.

Natomiast poświęciłem wiele czasu na analizy lepszych od siebie i wyciągnąłem z tego wnioski. Dzięki czemu otrzymujesz wszystko co niezbędne do napisania świetnego posta - w jednym miejscu.

O czym nie piszemy na blogu?

Dowiedziałem się, że pisać warto o wszystkim i każdy blog w sieci znajdzie swojego amatora. Natomiast blogi ukierunkowane na konkretną niszę uznawane są za bardziej wartościowe niż te, które piszą o wszystkim.

Czy jakość treści wpływa na pozycje w Google?

Oczywiście!

 • Wartościowe treści budują renomę bloga, więc rośnie autorytet twojej domeny w oczach Google.
 • Ciekawe treści chętniej udostępniane są w social media, cytowane, reblogowane i komentowane - Google promuje wyżej to co jest popularne.
 • W 2017 Google wprowadziło algorytm oceniający trafność zapytania oraz przydatność treści dla użytkownika o nazwie Rank Brain. Każda wizyta na stronie jest analizowana pod kątem czasu spędzonego na podstronie oraz szybkości opuszczenia witryny i powrotu do wyszukiwarki.

Wnioski i podsumowanie

 • Nie szukaj wymówek, zacznij działać.
 • Zadbaj o porządne materiały źródłowe.
 • Trzymaj się wyznaczonego celu i ustalonego planu.
 • Zyskuj doświadczenie poprzez pisanie. Trening czyni mistrza.
  Najpierw napisz tekst w wersji roboczej, a dopiero później zajmij się jego poprawianiem i stylizacją.
 • Zadbaj o właściwą organizację czasu.

Tak, bez wątpienia pisanie jest sztuką, a Ty możesz nazwać siebie twórcą. Co do tego nie ma wątpliwości. Jednak pamiętaj, że wymaga to od Ciebie wiele pracy i wysiłku, a w dzisiejszych czasach głównie kreatywności.

Im szybciej będziesz tworzyć swoją treść, tym częściej będziesz zaznaczać swoją obecność w sieci.

Piszesz już? Jak podchodzisz do pisania nowych artykułów na swoim blogu? Gdzie szukasz inspiracji? Z czym masz największe kłopoty? Podziel się w komentarzach swoją opinią i sugestiami!


Na jaki adres wysłać listę?

Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.


Na jaki adres wysłać eBook?

Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Masz ochotę na więcej?
Wybierz kategorię: