Szczerze mówiąc, w tym momencie nie mam pojęcia ale wiem jedno, wszystkiego można się nauczyć, więc zaczynamy!
Plan jest prosty, uczę się wyłącznie od lepszych od siebie, dlatego skorzystam z porad doświadczonych, chętnie czytanych blogerów. Korzystając z ich doświadczenia stworzę uniwersalna check-listę, dzięki której maksymalnie przyśpieszę proces tworzenia postów.
Jako że pasjonuję digital marketingiem, to wzoruję się na doświadczeniu Neila Patela oraz Briana Deana - ich posty są czytane są przez miliony adeptów marketingu.
Neil Patel sugeruje stworzenie własnego, powtarzalnego procesu tworzenia treści. Coś w rodzaju szablonu, który będziemy doskonalić z każdym kolejnym artykułem i komentarzem otrzymanym od czytelników.
Dobry artykuł musi mieć coś sensownego do powiedzenia. Celem mojego pierwszego posta jest poznanie techniki tworzenia dobrze czytających się poradników na bloga. Sam chcę się tego nauczyć, więc dlaczego nie podzielić się tym z innymi?
Ze statystyk wynika, że tytuł będzie nawet 20 krotnie częściej czytany niż sam post.
Przyciągający tytuł powinien przede wszystkim wskazywać korzyść z przeczytania tekstu. Nie jestem zwolennikiem obiecywania w tytule niemożliwego, a szokujące i tajemnicze tytuły może dobrze sprawdzą się na pudelku ale nie na profesjonalnym blogu.
Wymyśl tytuł, który rozwiąże problem czytelnika. Złóż obietnice, którą potrafisz spełnic w treści posta, dzięki temu zyskasz wiernego czytelnika - wchodzę w to!
Ponieważ niniejszy post ma za zadanie nauczyć tworzenia dobrych treść na bloga, zatytułowałem go :
Jak szybko tworzyć świetne posty na bloga, dzięki którym zwiększysz ruch i poprawisz pozycję strony w wyszukiwarce.
OK, mam gotowy tytuł, więc następnie przygotowuję listę tematów pomocniczych. W tym przypadku będą to problemy jakie stoją w tym momencie przede mną oraz jakie mogą mieć inni początkujący blogerzy.
TIP - Jeśli masz problem ze zredagowaniem dobrego tytułu to poniżej znajdziesz linki do kilku darmowych narzędzi które Ci w tym pomogą:
Chyba nie ma osoby, która nie zadawałby sobie tego pytania na początku przygody z tworzeniem bloga.
Ja również do nich należałem do momentu kiedy to poznałem niesamowicie skuteczne strony analizujące popularność tematów w internecie:
Ludzie nie mają cierpliwości, a w sieci rozproszenie uwagi to zawsze czyhający wróg. Czy właśnie zabrzęczało Ci powiadomienie z Twittera? Dlatego:
Tutaj zdania są podzielone, jeśli blog prowadzimy stricte firmowy, bycie fachowcem będzie oczywiście w tej sytuacji wskazane. Bycie fachowcem nie znaczy, że należy czytelników oślepiać niezrozumiałym żargonem i nadmiernie komplikować zagadnienia. Dzielenie się w zrozumiały sposób wiedzą na poziomie eksperckim -- jeśli taką mamy -- to dobry sposób na budowanie wiernego audytorium.
W każdym innym przypadku lepiej utożsamiać się z czytelnikiem, uczyć się razem z nim zagłębiając się w treści, przytaczać argumenty lepszych od siebie oraz dodawać własny punkt widzenia. Każdy z nas woli być traktowany na równi a nie z góry.
W epoce fake news warto poprzeć swoje tezy twardymi danymi i materiałami wizualnymi, np:
Tutaj kolejny raz wspomogę się techniką, która na co dzień stosuje Neil Patel.
Czytelnik nie oczekuje od ciebie dzieła sztuki, ale z pewnością szuka użytecznych informacji, przedstawionych w łatwej do przyswojenia formie.
Jeśli nie potrafisz przelać myśli na papier, możesz skorzystać z pomocy copywritera lub redaktora. Napisz samemu tekst tak jak potrafisz, lub nagraj głosowe wytyczne i zapłać za poprawę stylistyki i ortografii.
Bezwzględnie nie zlecaj pisania artykułu od zera, będzie on pozbawiony twojego stylu i czytelnik szybko to zauważy.
Myślisz, że pisanie jest trudne? Witaj w klubie! Mam dla Ciebie świetną wiadomość: wystarczy poświęcić trochę czasu na praktykę, a poprawę zobaczysz z każdym kolejnym tekstem.
Zmartwię cię tutaj: nie ma złotej zasady, dzięki której post stanie się super popularny, ale masz do dyspozycji kilka technik, których zastosowanie zwiększa szanse, aby tak się stało:
Blogerzy stanowczo odradzają korzystania z darmowych zdjęć. Nie dość, że bardzo często można nieświadomie złamać prawo, to ogólnie dostępne zdjęcia powtarzają się na setkach blogów. Na wyszukanie idealnego zdjęcia w Google images stracisz także sporo czasu.
Jeśli nie masz możliwości zrobienia własnych zdjęć, skorzystaj z płatnych banków-stocków. Za niewielką opłatą otrzymasz dostęp do świetnej wyszukiwarki - szybko znajdziesz odpowiednie zdjęcie.
TIP Jeśli nie chcesz płacić za zdjęcia sugeruję przejrzenie zdjęć udostępnianych przez autorów pod licencją Creative Commons (także do celów komercyjnych) - portal Flickr pozwala na wyszukiwanie takich zdjęć wśród milionów udostępnianych przez jego członków. Rezultaty zależą od tematu, ale można tam znaleźć niezłe materiały za darmo.
Nie istnieje! Wbrew temu co do tej pory myślałem, krótkie posty są rzadziej czytane od długich. Zdziwiony? Ja - bardzo!
Długi - sensowny - post dokładniej wyczerpuje temat oraz znacznie łatwiej osiąga wysokie pozycje w wyszukiwarce Google, ale trzeba pamiętać o prawidłowej strukturze tekstu.
Bez wyodrębnienia ciekawych nagłówków nie masz co liczyć na zainteresowanie. Jak będziesz lał wodę, pisał niezrozumiałym językiem, zniechęcisz do siebie czytelnika. Jak zmusisz go do czytania długich wielokrotnie złożonych zdań - zabraknie mu tchu po kilku minutach.
Nie musisz się na czymś świetnie znać, aby ciekawie o tym pisać! Jeśli czytasz to zdanie, to ten post jest na to idealnym przykładem. Nie znam sie na pisaniu, a od dobrych 10 minut czytasz ten post...
Zamiast ukrywać, lepiej podaj źródła,z których korzystasz. W sieci można znaleźć wszystko, ale często jest to rozproszone i nie zawsze przedstawione w zrozumiałej formie.
Przekazanie wiedzy w najprostszej możliwej formie jest właśnie Twoim zadaniem. Czytelnik z pewnością doceni, że zebrałeś i klarownie przedstawiłeś najwartościowsze informacji w jednym miejscu, podziękuje Ci i będzie wracał po więcej.
Podaj powód stworzenia poradnika - tym zaskarbisz sobie serca czytelników i zyskasz wiarygodność. Przyznałem się na wstępie, że nie bardzo wiem jak pisać dobre posty, bo dopiero zaczynam i będę się tego uczył razem z Tobą.
Natomiast poświęciłem wiele czasu na analizy lepszych od siebie i wyciągnąłem z tego wnioski. Dzięki czemu otrzymujesz wszystko co niezbędne do napisania świetnego posta - w jednym miejscu.
Dowiedziałem się, że pisać warto o wszystkim i każdy blog w sieci znajdzie swojego amatora. Natomiast blogi ukierunkowane na konkretną niszę uznawane są za bardziej wartościowe niż te, które piszą o wszystkim.
Oczywiście!
Tak, bez wątpienia pisanie jest sztuką, a Ty możesz nazwać siebie twórcą. Co do tego nie ma wątpliwości. Jednak pamiętaj, że wymaga to od Ciebie wiele pracy i wysiłku, a w dzisiejszych czasach głównie kreatywności.
Im szybciej będziesz tworzyć swoją treść, tym częściej będziesz zaznaczać swoją obecność w sieci.
Piszesz już? Jak podchodzisz do pisania nowych artykułów na swoim blogu? Gdzie szukasz inspiracji? Z czym masz największe kłopoty? Podziel się w komentarzach swoją opinią i sugestiami!