Jak zdobyć pierwszych klientów dla swojej firmy: Praktyczne 3 wskazówki

pozyskiwanie klientow

Posiadanie własnej firmy to osiągnięcie, na które możesz być dumny. Po trudach związanych z załatwianiem formalności, zakupem sprzętu i utworzeniem strony internetowej, może pojawić się pytanie: gdzie są klienci? Dlaczego konkurencja ma ich mnóstwo, a Ty nie wiesz, jak zdobyć pierwszych klientów? W tym krótkim przewodniku znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć działania marketingowe.

1. Najciemniej pod latarnią

Jeśli masz ochotę natychmiast podbić rynek, zastanów się jeszcze raz i zacznij od czegoś bardziej lokalnego. Być może masz wokół siebie potencjalnych klientów, którzy nie zdają sobie sprawy z istnienia Twojej firmy? Poinformuj rodzinę i przyjaciół o swoim biznesie, przedstaw swoją ofertę i poproś o rekomendacje. Rozpocznij działalność z umiarkowanymi cenami, aby zdobyć zaufanie klientów. Okres szaleństwa nadejdzie w przyszłości.

2. Działaj lokalnie

Jeśli Twoi znajomi i rodzina już słyszeli o Twojej firmie, czas poszerzyć grono potencjalnych klientów. Możesz znaleźć ich praktycznie wszędzie, nawet w miejscach, w których byś się tego nie spodziewał. Z pewnością znasz inne lokalne firmy, takie jak księgowa, fryzjer czy właściciel kawiarni. Odwiedź te miejsca i porozmawiaj z właścicielami. Pamiętaj, że dobrze wypadnie, jeśli opowiesz o swoim biznesie, a jednocześnie zapytasz ich o rozwijanie własnej działalności. Być może Twoja firma będzie dla nich doskonałym rozwiązaniem, a zaufają Ci bardziej, jeśli już Cię znają.

Dobrym pomysłem jest również zwrócenie uwagi na lokalne firmy, które pasują do Twoich zainteresowań. Jeśli interesujesz się koszykówką, tańcem lub majsterkowaniem, szukaj kółek zainteresowań lub wydarzeń związanym z tymi dziedzinami. To świetny sposób na pozyskanie klientów z podobnymi zainteresowaniami, którzy mogą stać się Twoimi przyszłymi klientami.

3. Konferencje i inne spotkania

Udział w konferencjach i różnego rodzaju spotkaniach może znacząco poszerzyć Twój krąg znajomych i potencjalnych klientów. Przygotuj wizytówki i krótki, przekonujący tekst przed udziałem w takich wydarzeniach. Zbieraj cenne kontakty, takie jak numery telefonów i adresy e-mail, a następnie wykorzystuj je do budowy relacji biznesowych. Porozmawiaj z ludźmi z branży, nawet jeśli stanowi oni Twoją konkurencję. Dzięki temu możesz zbudować dobre relacje i uniknąć przyszłych konfliktów. Jeśli wybierasz się na targi, zastanów się, czy możesz wziąć udział jako zwiedzający lub wystawca. W obu przypadkach spróbuj nawiązać kontakty i przedstaw swoją firmę.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w skutecznym zdobywaniu pierwszych klientów. Pamiętaj, że na początku może być trudno, ale cierpliwość i jakość usług zawsze się opłacają. Zadowoleni klienci będą polecać Cię dalej, co przyczyni się do rozwoju Twojej firmy. Powodzenia!


Na jaki adres wysłać listę?

Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.


Na jaki adres wysłać eBook?

Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Masz ochotę na więcej?
Wybierz kategorię: