Poczta Google Gmail - skrzynka idelana, czy aby napewno email bez wad?

gmail poczta email

Elektroniczną skrzynkę pocztową posiada dziś niemal każdy. Z pewnością jednak nie wszyscy są w pełni zadowoleni z jej funkcjonalności, designu czy przejrzystości interfejsu.

Jeśli nasza skrzynka nie spełnia należycie swojej funkcji, warto, pomimo przyzwyczajeń, zastanowić się nad jej zmianą.

Ciekawą propozycją jest poczta Gmail, należąca do Google i przez wielu uznawana za najlepszą na świecie.

Gmail, gmial, gemail, gmeil  - poczta bez wad?

Duża pojemność, brak uporczliwy reklam, etykiety, gwiazdki, integracja z innymi skrzynkami czy warto?

Wersję beta można było zdobyć jedynie dzięki specjalnym zaproszeniom. Z dniem 7 lutego 2007 roku zaproszenia przestały być potrzebne i z poczty Google może dziś korzystać każdy.

Od początku swojego istnienia Gmail wyznaczał nowe standardy w zakresie elektronicznych kont pocztowych. Cechował się najwyższą jakością, dużym rozmiarem przestrzeni dyskowej i nowoczesnym designem. Dziś również przoduje wśród najbardziej praktycznych i funkcjonalnych skrzynek pocztowych.

Do najważniejszych zalet Gmail należą m.in.: brak uciążliwych reklam, prosta obsługa, szyfrowanie połączenia, skuteczny filtr antyspamowy, wbudowany komunikator z wideo-rozmowami Google Hangout oraz całe mnóstwo możliwości personalizacji wyglądu naszej skrzynki.

1. Gmail - pojemność skrzynki

Gmail na chwile obecną oddaje do naszej dyspozycji ponad 15 GB przestrzeni dyskowej, zapewniając nam duży komfort w kwestii przechowywania naszych wiadomości.

Dzięki tak dużej pojemności skrzynki listy, które otrzymujemy, po przeczytaniu możemy po prostu archiwizować, bez konieczności usuwania ich.

Nie będą wtedy widoczne na liście wiadomości odebranych, pozostaną jednak na koncie na wypadek gdyby okazały się potrzebne. Gdyby pojemność 15 GB okazała się dla nas zbyt mała, istnieje możliwość płatnego powiększenia swojego konta, nawet do 1000GB.

Dodatkowo strona internetowa z aplikacją Gmail bardzo szybko się ładuje umożliwając nam natychmiastowy dostęp do maila.

2. Gmail - etykiety wiadomości

Bardzo praktycznym rozwiązaniem w kwestii segregowania naszych wiadomości jest wprowadzony przez Google system etykiet. Zakłada on, że każdy z naszych listów może zostać oznaczony specjalną etykietą o dowolnej nazwie, jak np. Zaproszenia, Praca czy Osobiste.

Każdej wiadomości możemy nadać nieskończenie wiele etykiet, co oznacza, że wiadomość z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną możemy jednocześnie oznaczyć etykietą Zaproszenia, jak i Praca, dzięki czemu wiadomość tę odnajdziemy później pod tymi właśnie kategoriami z lewej strony interfejsu.

Aby szybko oznaczyć otrzymany list wystarczy przenieść go na wybraną etykietę, wykorzystując metodę „drag & drop”.

Dodatkowo, każdej z etykiet możemy nadać inny kolor, co znacznie ułatwi nam rozróżnianie poszczególnych wiadomości.

3. Gmail gwiazdki i filtry wiadomości

Zachowanie porządku w skrzynce pocztowej to niełatwe zadanie, jednak Gmail doskonale zdaje sobie z tego sprawę i oferuje swoim użytkownikom praktyczne filtry, pozwalające na porządkowanie wiadomości w sposób automatyczny.

Wystarczy, że w Ustawieniach poczty znajdziemy zakładkę Filtry, a następnie bardzo dokładnie określimy parametry, decydujące o tym, co stanie się z naszą wiadomością po odebraniu jej przez Gmail.

W praktyce oznacza to, że możemy automatycznie przypisywać wiadomościom od konkretnych osób wybrane przez nas etykiety.

Jest to szczególnie przydatne jeśli wyjątkowo często mailujemy z konkretną osobą, lub regularnie otrzymujemy wiadomości z jednego adresu mailowego.

4. Filtr antyspamowy

Google prowadzi zdecydowaną politykę antyspamową. Poczta Gmail ma więc wbudowany skuteczny filtr, dzięki któremu niechciane wiadomości i uciążliwe reklamy w naszej skrzynce są ograniczone niemal do zera.

Jeśli jednak zdarzy nam się odebrać niepożądaną wiadomość, wystarczy skorzystać z opcji „Zgłoś spam”. Maile z tego adresu już do nas nie trafią.

5. Inne adresy email -połącz wszystkie skrzynki z gmail

Google umożliwia nam podpięcie do Gmaila dodatkowych, zewnętrznych kont pocztowych. Dzięki temu nasze wiadomości z adresu służbowego i prywatnego mogą być pobierane i wysyłane z jednego miejsca.

Znacznie oszczędza to nasz czas, pozbawiają problemu codziennego przeglądania kilku skrzynek pocztowych. Wystarczy podać swój adres e-mail, hasło i serwer POP.

Gmail pozwala nam również na stworzenie wielu różnych sygnatur – innej dla każdego wykorzystywanego adresu.

Zobacz video na którym demonstruję jak zarządzam ponad 10 adresami email i 200tyś wiadomościami na jednym koncie gmail

6. Bezpieczeństwo danych

Bardzo dużą zaletą poczty Gmail jest również szyfrowanie połączenia. Opcja „Always use https” sprawia, że korzystając z naszej poczty już zawsze będziemy używać bezpiecznego, zaszyfrowanego protokołu.

7. Bardzo dobre wsparcie dla urządzeń mobilnych

Z poczty Gmail możemy korzystać wykorzystując nie tylko komputer, ale też inne urządzenia mobilne. Bez problemu sprawdzimy skrzynkę odbiorczą, skorzystamy z kalendarza i innych funkcji w telefonie komórkowym lub tablecie.

Dostępny tam widżet Gmail pozwoli nam przeglądać odebrane wiadomości i pisać nowe e-maile bezpośrednio na głównym ekranie urządzenia.

8.Szablony odpowiedzi w Gmail

Czym są i jak ułatwiają nam pracę dowiesz się z materiału wideo poniżej:

9. Dostępność poczty gmail w trybie offline

Co w sytuacji kiedy nie mamy dostępu do Internetu, a chcemy przeczytać archiwalną wiadomość z naszej skrzynki?

Google poradził sobie i z tym problemem. Użytkownicy korzystający z przeglądarek Firefox lub Safari mogą zainstalować specjalny dodatek o nazwie Gears, dzięki któremu będą mogli korzystać z interfejsu

Gmail nawet wtedy, gdy nie będą mieli dostępu do sieci. Aby jednak zapewnić sobie możliwość przeglądania wszystkich maili z naszej skrzynki konieczne jest wcześniejsze pobranie wiadomości wraz z załącznikami na dysk.

Powyższe cechy są najlepszym dowodem wysokiej funkcjonalności Gmaila i pozwalają twierdzić, że jest on aktualnie jedną z najlepszych skrzynek dostępnych na rynku usług pocztowych. Co ważne, wszystkie możliwości, jakie oferuje swoim użytkownikom są całkowicie bezpłatne.

Jedyną wadą poczty może być stosunkowo niewielki rozmiar załączników, wynoszący maksymalnie 25 MB. Stanowi to jednak mało istotny mankament, który na co dzień zupełnie nie wpływa na jakość i wygodę korzystania z poczty Google.

Większe załączniki możemy udostępniać za pomocą także darmowej usługi Google drive o której więcej dowiesz sie w artykule: Google Drive – jak ułatwia nam pracę?

Zalety Gmail znacznie przeważają nad konkurencją i są doceniane przez miliony osób na całym świecie. Jego wysoka funkcjonalność sprawiła, że jest najczęściej wybieraną usługą pocztową, a w czerwcu 2012 roku korzystało z niego aż 425 000 000 użytkowników. W rok 2018 gmail używany był już przez ponad 1.5 miliarda użytkowników!


Na jaki adres wysłać listę?

Właśnie wysłałem listę stron na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dotarła moja wiadomość (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.


Na jaki adres wysłać eBook?

Właśnie wysłałem eBook na podany przez Ciebie adres email.

WAŻNE: Zaloguj się teraz do poczty i sprawdź czy dostarł (zobacz także w folderze spam).

Jeśli nie, to zdarzyła się literówka w adresie email, więc odśwież tę stronę i wypełnij formularz ponownie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Masz ochotę na więcej?
Wybierz kategorię: